نام کامل:امیر حسینی,نام مستعار:سیستم مدیریت وبسایت سومار.آدرس سایت:www.arianaparvaz.ir.همکاران:Arman Web

مرا بخاطر بسپار

ورود

بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان به ایران می‌آید

اصغر فخریه کاشان معاون وزیر راه در مصاحبه با رویترز برخی جزئیات قرارداد ایران و ایرباس را تشریح کرد.
به گفته وی، ایران برای خرید ۸ هواپیمای پهن‌پیکر ایرباس 380 که قرار است از سال ۲۰۱۹ تحویل داده شود، قرارداد موقتی با شرکت ایرباس اروپا منعقد کرده است. 380 بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان است.
قرارداد خرید ۱۲۷ هواپیما که اغلب آنها جدید است و احتمالاً در این هفته تکمیل می‌شود، شامل 16هواپیمای ایرباس «350»  نیز هست.
تهران همچنین به خرید بیش از یکصد هواپیما از شرکت «بوئینگ» علاقمند است. شرکت‌های خصوصی ایرانی هم با شرکت «امبرائر» برزیل و «سوخو» روسیه وارد مذاکره شده‌اند. ام آر جی میتسوبیشی و بمباردیه هم از دیگر گزینه‌های مد نظر تهران هستند.

ورود 114 فروند هواپیما به کشور

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی خبر داد:

اکنون توافق اولیه برای خرید 114 فروند هواپیما از ایرباس صورت گرفته، هنوز منجر به قرارداد نشده است که امیدواریم با امضای قرارداد در سفر آتی وزیر راه و شهرسازی به فرانسه، ناوگان هوایی کشور نوسازی شود.

مقصود اسعدی سامانی در  پاسخ به این پرسش که چرا نخستین مذاکرات برای ورود هواپیما به ایران پس از برجام با ایرباس صورت گرفته است، افزود: پس از برجام شرکت‌های هواپیمایی برای تامین برخی نیازهای صنعت هوایی با هم در حال رقابت هستند اما با توجه به پیشینه ایرباس در ایران، رقابت درباره این شرکت بیش‌تر است.

وی درباره انواع 114 فروند هواپیمای توافق شده برای خرید از ایرباس تصریح کرد: ایرباس تایپ‌های مختلف هواپیما دارد که با توجه به نهایی نشدن قرارداد خرید این 114 فروند، انواع هواپیماهای خریداری شده و اینکه چه تعداد از آنها A319، A320 و یا A321 است، مشخص نیست.

اسعدی سامانی ادامه داد: هواپیماهای بدنه وسیع تولیدشده در دنیا از سوی دو شرکت بوئینگ و ایرباس است که به همین علت نیز مذاکرات صورت گرفته عمدتا با این دو شرکت بوده است.

وی تاکید کرد: البته مذاکراتی نیز با شرکت‌‌های هواپیمایی کشورهای کانادا، برزیل و فرانسه صورت گرفته اما به علت اینکه هنوز نهایی نشده‌اند بنابراین اعلام نیز نمی‌شوند.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی درباره تعداد هواپیماهای مورد نیاز برای ناوگان صنعت هوایی کشور بیان کرد: بر اساس افق چشم‌انداز 1404 به 581 فروند هواپیما نیازمندیم که 114 فروند آن قرار است به زودی از ایرباس تامین شود.

وی درباره قیمت هواپیما نیز خاطر نشان کرد: قیمت هر هواپیما بسته به نوع آن است اما عموما نرخ آن از 40 میلیون دلار شروع می‌شود. البته بدنه هواپیما کوچک‌تر باشد، قیمت آن نیز کم‌تر است.

پیشنهاد آلمانی ها برای توسعه گردشگری در ایران

موسسه همکاری‌های بین‌المللی آلمان (GIZ) پس از بازدید ایران و توافق با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری متعهد شده است تا اول دسامبر 2015 (10آذر) پیشنهاد فنی مشخصی را برای توسعه پایدار گردشگری ایران ارائه دهد.

به گزارش خبرنگار گردشگری ایسنا، سفر کارشناسان موسسه همکاری‌های بین‌المللی آلمان (GIZ) و UNDESA به ایران در شرایطی که صنعت گردشگری ایران هنوز برنامه جامع مدونی برای توسعه پایدار گردشگری ندارد، شاید فتحِ بابی برای آغاز توسعه بر اساس یک برنامه اصولی باشد تا ضمن حفاظت از جاذبه‌های گردشگری، محصولی متناسب با نیاز گردشگران توأم با حفاظت از محیط‌زیست و آثار طبیعی و تاریخی طراحی و تعریف شود.

در روزهای اخیر دو کارشناس از موسسه همکاری‌های بین‌المللی آلمان و بخش امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل به ایران سفری داشتند و از استان‌های سمنان، گلستان، مازندران و فارس و مشخصا منطقه حفاظت‌شده "خوارتوران" در پارک ملی گلستان، جنگل‌های هیرکانی در استان مازندران، سایت تاریخی پاسارگاد، نقش رستم، تخت‌جمشید و همچنین حرم مطهر احمد بن موسی شاهچراغ (ع) در استان فارس دیدن کردند و با جوامع محلی و عشایری و فعالان صنعت گردشگری آن مناطق هم دیداری داشتند.

سفر این کارشناسان به ایران به دنبال همایش توسعه گردشگری پایدار در تهران که سال گذشته با مشارکت دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (UNDESA) و موسسه همکاری‌های بین‌المللی آلمان (GIZ) برگزار شد، انجام شده است.

علی باقر نعمتی، مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره علت سفر این کارشناسان به ایران توضیح می‌دهد: 250 کارشناس حوزه توسعه گردشگری از 15 کشور در آن همایش شرکت و درباره راه‌های افزایش ورود گردشگران بین‌المللی، توسعه گردشگری داخلی در ایران و همچنین زمینه‌های مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری بحث و تبادل نظر کردند. درباره چالش‌های فراوان در بخش زیرساخت‌های گردشگری، منابع مورد نیاز برای کنترل و مدیریت آنها نیز بحث و بر ضرورت تبادل دائمی اطلاعات و تجارب عملی موفق و همچنین انجام اقدامات عملی در حوزه همکاری‌های توسعه گردشگری پایدار در سطح بین‌المللی تاکید شد.

او می‌گوید: سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برای مقابله با روندهای مخرب و مدیریت چالش‌های کنونی با هدف ایجاد توسعه پایدار برای گردشگری و به منظور همکاری و تعریف چارچوب لازم در راستای مباحث مطرح شده در آن همایش و برای تعاملات آینده، از GIZ و UNDESA برای سفر به ایران دعوت کرد.

نعمتی ادامه می‌دهد: این مسائل از دغدغه‌های مهم سازمان بود. متاسفانه برخی اقدامات در حوزه طبیعت‌گردی که متوجه برخی رفتارهای گردشگری داخلی و بعضا خارجی است، سبب بروز چالش‌های اساسی در محیط‌زیست و جوامع انسانی، به‌ویژه روستایی شده است. در شرایطی که عوامل طبیعی از جمله تغییرات آب و هوایی، خشکسالی و سیل تاثیرات ناگواری بر تنوع زیستی بسیاری از مناطق جذاب گردشگری وارد می‌کند، لازم است تمهیدات لازم برای مقابله با روند مخرب و مدیریت چالش‌های کنونی با هدف ایجاد توسعه پایدار برای گردشگری صورت گیرد.

بنابر توضیحات نعمتی، GIZ یک موسسه دولتی است که با محوریت توسعه پایدار در حوزه‌های مربوط به توسعه اقتصادی، اشتغال، انرژی، محیط‌زیست و گردشگری با کشورهای متعددی همکاری می‌کند و درحال حاضر هم در 130 کشور فعالیت دارد.

سفر 13 روزه «کلوس لنگفلد»، کارشناس ارشد بخش توسعه پایدار گردشگری GIZ و «رالف وان شافت»، مشاور ارشد سابق UNDESA به ایران در پایان به توافقی منجر شد که براساس آن، کارشناسان متعهد شده‌اند تا حدود 5 هفته دیگر پیشنهادها و نظرات مشاوره‌ای خود را با توجه به بازدیدهای میدانی و ظرفیت‌سنجی ارائه دهند.

این توافق میان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و موسسه همکاری‌های بین‌المللی آلمان با هدف برقراری و ارتقاء سطح همکاری‌های فنی در زمینه توسعه پایدار گردشگری، در چارچوب سه حوزه کاری صورت گرفته که به شرح ذیل است:

الف) همکاری‌های فنی و ارائه خدمات مشاوره‌ای بین‌المللی

سازمان GIZ به عنوان یک سازمان دولتی در آلمان آمادگی خود را برای ارائه خدمات مشاوره‌ای در حوزه‌های مختلفی همچون ظرفیت‌سازی و تعیین سیاست‌ها به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام کرد. در همین راستا و بر اساس بازدیدهای میدانی صورت گرفته و رایزنی‌های انجام شده میان دو طرف، طرف آلمانی متعهد می‌شود یک پیشنهاد فنی مشخص را حداکثر تا تاریخ اول دسامبر 2015 برای طرف ایرانی ارسال کند.

در رابطه با اطلاعات مورد نیاز برای کار دقیق‌تر بر روی این پیشنهاد، GIZ تا تاریخ 31 اکتبر می‌تواند اطلاعات تکمیلی مورد نیاز خود را از سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری دریافت کند.

ب) همکاری در مسیر توسعه روابط دوجانبه با بخش ابتکار آب و هوایی بین‌المللی (ICI) وزارت محیط زیست آلمان (BMUB)

س وظیفه اصلی این بخش ارائه کمک‌های مالی و فنی به پروژه‌های در حال ساخت مربوط به تغییرات آب و هوایی در کشورهای در حال توسعه، تلاش برای کاهش اثرات منفی این تغییرات و ایجاد انطباق با شرایط جدید آب و هوایی، حفاظت از تنوع‌زیستی، ارتقاء الگوهای مصرف و پایدار است.

سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و گروه GIZ با یکدیگر توافق کردند تا با مشارکت بخش محیط زیست ایران و با هدف اجرای یک پروژه مشترک و با در نظر گرفتن شرایطی که بتواند از حمایت‌های مالی ICI برخوردار شود را به اجرا درآورند و پیشنهاد اولیه این پروژه باید قبل از پایان سه ماهه چهارم سال 2015 ارائه شود. همکاری موردنظر باید بر اساس محور مصرف و تولید پایدار و حفظ تنوع زیستی از طریق طبیعت گردی باشد.

پ) ادامه تبادل اطلاعات برای تسهیل در روند همکاری های توسعه گردشگری به صورت دو یا چند جانبه

دو طرف توافق کردند تا به صورت منظم اطلاعات خود را در رابطه با هرگونه نوآوری در هر یک از دو کشور در حوزه توسعه پایدار گردشگری، شرکت در نمایشگاه‌های گردشگری بین‌ُالمللی و سایر رویدادهای بین‌ُالمللی مرتبط با این صنعت با یکدیگر مبادله کنند.

همچنین مقرر شد گروه GIZ سایر شرکای احتمالی مانند آژانس توسعه فدرال کشور آلمان، دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی فعال در زمینه برگزاری دوره‌های ایجاد ظرفیت، بانک های فعال در زمینه توسعه و کلیه سازمان های توسعه دو یا چند جانبه را برای مشارکت در توسعه گردشگری در ایران شناسایی کند.

 

خطرناک ترین دریاچه دنیا

دریاچه نطرون، دریاچه ای در شرق آفریقا و شمال تانزانیاست، که در نزدیکی مرز کنیا قرار گرفته اس. این دریاچه یکی از شور‌ترین آب‌های دنیا را دارد، چون کف این دریاچه پر ازچشمه هاایی است که سرشار از املاح معدنی مثل سدیم هستند و با تبخیر شدید آنها این دریاچه، ‌به یکی از شورترین و مرگ‌بار ترین دریاچه های دنیا تبدیل می‌شود. زمانی که باران کم ببارد دمای آب دریاچه و هوای اطرافش تا 60 درجه هم می رسد و پی اچ آن در حد آمونیاک خاصیت قلیایی پیدا می‌کند. به خاطر همین هر موجود زنده ای از جمله پرنده‌های بخت برگشته که به امید زندگی و پیدا کردن غذادر آن فرود میایند، به سنگ تبدیل می‌شوند.
نکته جالب اینه که حدود 2.5 میلیون فلامینگوی کوچک در شرق آفریقا، همین دریاچه را برای زندگی انتخاب کردند. چون غذای فلامینگوها باکتریهای نمک دوست است، از طرفی هم با توجه به شرایط خاص و خطرناک دریاچه، هیچ شکارچی‌ای جرات نمی‌کند به دریاچه نزدیک شود، چون میدانند اگربه درون آب بی افتند احتمالا آخرین آب تنی عمرشان خواهد بود، به همین دلیل فلامینگو ها در این دریاچه هم غذا دارند،‌ هم امنیت و آرامش، ولی متاسفانه در معرض انقراض قرار دارند، چون اکثرا به دلیل بی احتیاطی کمی بیشتر از پاهاو نوک‌شان را وارد آب دریاچه می‌کنند، فورا یه لایه از شوره ضخیم پر و بالشان رو می‌گیرد و کم کم آنهارا از پا در میاورد و به سنگ تبدیلشان می‌کند

کویر مصر، افسونی که هرگز رهایتان نخواهد کرد

دکتر آلفونس گابریل جغرافیدان و جهانگرد اتریشی (متولد 1982) می‌گوید: «کویر کسی را که یک‌بار اسیر افسونش شده باشد هرگز رها نخواهد کرد.» این جمله‌ای است که پس از دیدن کویر مصر به آن ایمان پیدا خواهید کرد. افسون آسمان مصر تا پایان عمرتان بارها و بارها شما را به آنجا خواهد کشید.
روستای مصر در 45 کیلومتری شرق شهر جندق از توابع بخش خور استان اصفهان قرار دارد. این روستا با حدود 120 نفر جمعیت در میان شن‌های روان کویر مرکزی ایران قرار دارد. این روستا این روزها از مهمترین و جذابترین مناطق گردشگری ایران به حساب می‌آید.

درباره نام‌گذاری مصر روایت‌های متفاوتی وجود دارد. در جذاب‌ترین و مشهور ترین روایت به شبانی به نام یوسف اشاره می‌کند که کمی بیش از یک قرن پیش بنیانگذار روستای مصر بود و احتمالاً به همین دلیل روستا را مزرعه یوسف هم می‌خوانند. اما با اشارتی به داستان یوسف پیامبر، روستای یوسف شبان را هم مصر نامگذاری کرده‌اند.
مردم مصر در سال های اخیر و به خصوص در ایام گردشگری بیشتر به مشاغل مربوط به اسکان و خدمات به مسافران مصر می پردازند. شهرت کویر مصر زندگی آنان را نیز تغییر داده است. اما پیش از این بیشتر به کشاورزی و دامداری مشغول بودند و در کنار کاشت زعفران و گندم به پرورش شترنیز اشتغال داشتند.

قنات راز شگفت انگیز حیات انسان در کویر است. ابداع پیشینیان ما در احداث قنات روستاهای کویری را به وجود آورده‌اند. روستای مصر نیز با بهره‌گیری از آب قنات صاحب نخل‌هایی بلند شده‌است که علاوه بر اینکه نماد حضور انسانی است، بر زیبایی و شکوه آنجا نیز می‌افزاید

رمل‌ها اصلی‌ترین جاذبه کویر مصر هستند. پشته‌های شنی از ماسه روان که تا پشت دیوار خانه‌های روستایی سرک کشیده‌اند. تجربه تماشای وسعت زرد رنگ رمل‌ها در کویر مصر تجربه‌ای از به یادماندنی‌ترین چیزهایی خواهد بود که چشم هر انسانی می‌تواند ببیند.
کفشهایتان را در بیاورید. بر روی رمل هیچ چیز شما را آزار نخواهد داد. لمس شن‌های روان کویر مصر با انگشتان پاهایتان تجربه‌ای حیرت انگیز خواهد بود. گرمای شن‌های کویر شما را با طبیعت آشتی خواهد داد.
روزِ کویر مصر و شن‌ها و رمل‌هایش همه ماجرا نیست. افسون کویر در طول شب هم با شماست. کافی است نگاهی به آسمان بیندازید تا نتوانید دیگر از آن چشم بردارید. آسمان شب کویر چنان به شما نزدیک است که حس می‌کنید اگر دستتان را دراز کنید می‌توانید ستاره‌ای از آن بچینید. این آسمان خیره کننده تنها مورد علاقه چشمان غیر مسلح نیست چرا که ستاره شناسان هم می‌توانند در تمام فصول سال بدون هیچ مانعی در روستای مصر به تماشای ستارگان بنشینند.
کویر طبقه یا دریاچه نمک خور بزرگترین دریاچه نمک فصلی ایران است. زمین نمکی این منطقه یاعث شده است که از هرگونه پوشش گیاهی و زندگی جانوری خالی باشد. اما شکل شگفت انگیز کویر طبقه آن را به جاذبه ای شگفت انگیز بدل کرده است. زمین کویر طبقه پوشیده از اشکال پنج ضلعی نمک است که در زمستان و با مخلوط شدن با خاک رس به رنگ سیاه و در تابستان به رنگ سراسر سفید در می آید. نمک این دریاچه قدیمی ترین نمک سراسر ایران است.
در شناخته شدن منطقه کویر مصر از نام مازیار آل داوود و هتل آتشونی گرمه نمی توان گذشت. خانه پدری مازیار آل داوود که آن را تبدیل به اقامتگاه هتل آتشونی کرده است از اولین مکان هایی است که گردشگران ایرانی و خارجی کویر مرکزی ایران را به سمت خود جذب کرد و باعث رونق منطقه شد. مازیار در هتل کویری خود علاوه بر اتاق های سنتی، با غذای گرم و موسیقی تلفیقی از میهمانان پذیرایی می کند.
زیبایی حیرت انگیز کویر مصر آن را به یکی از نقاط مورد علاقه هنرمندان تبدیل کرده‌است. افراد زیادی به قصد عکاسی به مقصد مصر جرکت می‌کنند. بخش‌هایی از فیلم خیلی دور، خیلی نزدیک ساخته رضا میرکریمی در کویر مصر و روستای مصر فیلم‌برداری شده‌است