ویزای کانادا

ویزای کانادا

برای سفر توریستی، مهاجرت موقتی و یا حتی دائمی به کشور کانادا، نیاز به یکی از انواع ویزای کانادا دارید؛ از این رو، اطلاع از شرایط لازم برای اپلای ویزا کانادا، مدارک موردنیاز ویزای کانادا، مراحل اپلای، رزرو وقت سفارت و سایر جزئیات ریز و درشت این پروسه بسیار مهم و حیاتی است و تاثیر زیادی در موفقیت پرونده شما دارد. مواردی که در ادامه به تمامی آنها خواهیم پرداخت.

  • اعتبار ویزا : حداکثر 5ساله
  • محل انگشت نگاری : کارگزاری VFS
  • نوع ویزا : ویزای مولتی

معرفی
اگر با انواع ویزای کانادا، شرایط دریافت ویزای کانادا از ایران، مدارک لازم ویزای کانادا ودلایل ریجکت ویزای کانادا آشنا نیستید،این مطلب را بخوانید
فرقی نمی‌کند انگیزه شما از سفر به کانادا و دریافت ویزای کانادا دیدار اقوام و آشنایان، شرکت در همایش‌های علمی و نمایشگاه‌های تجاری، بازدید از جاذبه‌های گردشگری در قالب تور کانادا، تحصیل و یا مهاجرت کاری باشد؛ با هر هدف و انگیزه‌ای که بخواهید وارد این کشور شوید، ملزم به دریافت یکی از انواع ویزای کانادا هستید.
انواع ویزای کانادا
ویزا کانادا انواع مختلفی دارد که بسته به نیاز هر فرد باید نسبت به دریافت آن اقدام کرد. انواع ویزای کانادا شامل مواردی متعددی چون ویزای توریستی، ویزای تحصیلی، ویزای فرصت مطالعاتی و … است که در ادامه دسته‌بندی کاملی از انواع ویزای کانادا به همراه توضیحات آن ارائه شده است.
به طور کلی انواع ویزای کانادا به دو دسته کلی تقسیم‌بندی می‌شود:

  • ویزای موقت کانادا
  • ویزای اقامت دائم کانادا

برای ثبت درخواست و دریافت هر یک از انواع ویزای کانادا از دو طریق می‌توان اقدام کرد. ثبت نام آنلاین ویزای کانادا و مراجعه حضوری به سفارت کانادا و ارائه مدارک به صورت دستی و تکمیل مدارک در محل سفارت کانادا که اصطلاحاً به آن (Draft یا Paper) می‌گویند.
به دلیل بسته بودن سفارت کانادا در ایران، متقاضیان دریافت ویزا کانادا ملزم هستند تا برای انگشت‌نگاری و یا بیومتریک ویزای کانادا به یکی از وَکهای دفاتر VFS در کشورهای اطراف ایران مراجعه کنند.
اگر چه بنابر اعلام سایت رسمی سفارت کانادا ، بهترین روش درخواست ویزای کانادا، ثبت نام آنلاین این ویزا اعلام شده است.
ویزای موقت کانادا به نوعی از ویزای این کشور گفته می‌شود که طی زمان مشخص و محدودی اجازه ورود به خاک کانادا را به فرد می‌دهد. ویزای موقت کانادا را می‌توان به 3 زیرمجموعه اصلی زیر تقسیم‌بندی کرد:

  • ویزای توریستی کانادا
  • ویزای تحصیلی کانادا
  • ویزای همراه کانادا

ویزای کانادا

ویزای توریستی کانادا
ویزای توریستی کانادا یا (Visitor Visa) با اهداف توریستی صادر می‌شود. در حال حاضر این ویزا به شکل ویزای مولتی کانادا (Canada Multiple Visa) یا همان ویزای ۵ ساله کانادا صادر می‌شود.

بنابر اعلام وب سایت سفارت کانادا به افسران مهاجرت این کشور توصیه شده‌است تا این نوع از ویزای کانادا را تا جای ممکن به شکل ویزای مولتی صادر کنند.

دارندگان ویزای مولتی کانادا قادر هستند تا زمان اعتبار ویزا کانادا که معادل اعتبار پاسپورت است در هر زمان و بدون محدودیت وارد خاک کانادا شوند و در هر بار ورود تا حداکثر ۶ ماه در این کشور اقامت داشته باشند.

با داشتن این نوع از ویزای کانادا شما این امکان را دارید تا پیش از رسیدن به حدنصاب 6 ماهه از کشور کانادا خارج شده و در صورت تمایل، با گذشت کمتر از یک روز، مجدداً با یک پرواز به مرز این کشور وارد شوید.

اما معمولاً انجام این کار منطقی و عملی نبوده و ممکن است برای درخواست بعدی ویزا کانادا در سفارت این کشور مشکل‌ساز شود.

ویزای تحصیلی کانادا

کشور کانادا یکی از بهترین مقاصد آموزشی برای علاقمندان مهاجرت تحصیلی و متقاضیان ویزای تحصیلی کانادا است. سیستم آموزشی این کشور بسیار نظام‌مند و پیشرفته بوده و عمدتاً به شکل استانی یا ایالتی مدیریت می‌شود.
کانادا از سیستم آموزشی یکپارچه و بسیار به روزی برخوردار بوده و نظام کلی آموزش در کانادا تحت نظارت دولت فدرال است. نزدیک به ۶ درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) کانادا به سیستم آموزش این کشور تخصیص داده می‌شود و در بین دیگر کشورهای توسعه‌یافته جهان کانادا بیشترین هزینه را به بخش آموزش اختصاص داده است.
بنابر جدیدترین آمار وب‌سایت مهاجرت و شهروندی این کشور، ویزای تحصیلی کانادا شامل موارد زیر می‌شود:

ویزای دانش آموزی کانادا

به طور کلی آموزش اجباری در کانادا از سن ۵ سالگی شروع شده و تا ۱۷ سالگی یا ۱۸ سالگی ادامه دارد.
تقسیم‌بندی سطوح آموزشی در مدارس کانادا از سطح 1 آغاز شده و تا سطح 12 (به جز استان کبک که 11 سطح دارد) ادامه می‌یابد.
پیش دبستانی در بسیاری از استان‌های کانادا سطح نامیده می‌شود و دوره ابتدایی تا سطح 6 ادامه خواهد یافت. دوره راهنمایی در مدارس کانادا از سطح 7 آغاز شده و در سطح ۹ پایان می‌یابد. مقطع متوسطه یا دبیرستان در کانادا نیز از سطح 10 تا سطح 12 ادامه دارد.
در صورتی که مایل به تحصیل در مقطع دانش‌آموزی کشور کانادا هستید، باید اول یک نامه پذیرش گرفته و بعد برای اپلای این نوع ویزا کانادا اقدام کنید.
تفاوت عمده ویزای دانش‌آموزی با دانشجویی کانادا در این است که الزامی به ارائه مدرک زبان نیست، اما سایر مختصات و مشخصات آن کاملاً مشابه است.
به طور میانگین دانش آموزان خارجی برای تحصیل در مدارس دولتی کانادا باید سالانه بین 10 تا 14 هزار دلار کانادا بپردازند. این در حالی است که هزینه مدارس خصوصی در کانادا به مراتب از این عدد بالاتر است.

ویزای دانشجویی کانادا

تحصیلات تکمیلی در کانادا همچون بسیاری دیگر از کشورها بلافاصله پس از پایان دبیرستان آغاز شده و شامل مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا می شود.
با توجه به نیاز بازار کار کانادا به نیروی متخصص و جوان، بسیاری از افراد در کانادا ترجیح می‌دهند دوره‌های کوتاه مدت در کالج‌ها و یا موسسات فنی را به جای تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی انتخاب کنند تا ضمن کسب مهارت‌های ضروری و مرتبط، سریعتر جذب بازار کار در کانادا شوند.
با اخذ ویزای تحصیلی کانادا و انتخاب دوره‌های تمام وقت و طولانی‌تر تحصیلی مقاطع کارشناسی، ارشد و یا دکترا، شما امکان کسب سابقه تحصیل و کار بیشتری در این کشور دارید که می‌تواند برای سالهای بعدی شما بسیار کارآمد باشد.
بنابر تجربه کارشناسان تحصیلی موسسه مهاجرتی نیلگام، تفاوت اساسی این نوع از ویزا کانادا با ویزای دانش‌آموزی در این است که شما ملزم به ارائه مدرک زبان برای اخذ نامه پذیرش از دانشگاه و اپلای ویزا از سفارت کانادا هستید.
مزیت دیگر ویزای دانشجویی کانادا این است که به شما این اجازه را می‌دهد تا برای حداکثر 20 ساعت در هفته به کار پاره‌وقت در حین تحصیل بپردازید. شما همچنین می‌توانید پیش از فارغ‌التحصیلی از کالج و یا دانشگاه برای یک مجوز کار قانونی PGWP اقدام کرده و با اتمام دوره تحصیلی خود، برای حداکثر 3 سال به کار قانونی و تمام‌وقت در بازار کار کانادا بپردازید.

ویزای توریستی کانادا

ویزای فرصت مطالعاتی کانادا

در راستای ارتقای تبادلات علمی و فرهنگی مابین کانادا و دانش پژوهان سایر کشورها، تسهیلاتی به منظور ارائه ویزای فرصت مطالعاتی کانادا به واجدین شرایط اعطا می‌شود.
متقاضیان این نوع از ویزای کانادا می‌توانند پس از دریافت پذیرش از دانشگاه، موسسه علمی و یا مراکز هنری کانادا، جهت دریافت ویزای فرصت مطالعاتی اقدام نمایند. از آنجایی که این ویزا در رده‌بندی خاصی بین ویزاهای تحصیلی و کاری جای می‌گیرد، انتخاب نوع صحیح ویزا از اهمیت زیادی در پروسه اقدام برای ویزای فرصت مطالعاتی برخوردار است.
اکثر متقاضیان این نوع از ویزا کانادا ملزم به دریافت ویزای کاری هستند و اگر قرار است در حین دوره از استاد و مرکز آموزشی مقصد حقوقی دریافت ‌کنند، باید فرم‌های خاصی را تکمیل و هزینه‌های مرتبط را به اداره مهاجرت کانادا پرداخت نمایند.
معمولاً متقاضیان این نوع از ویزا کانادا از شرایط علمی، پژوهشی و فرهنگی خاصی برخوردار هستند. از این رو، در برخی موارد می‌توان با توجه به طول دوره و ماهیت علمی یا پژوهشی آن برای سایر انواع ویزای کانادا، مانند ویزاهای تحصیلی و یا حتی مجوز ویزیتور عادی اقدام نمود.

ویزای همراه تحصیلی کانادا

در اغلب اوقات، سفر به کشوری کاملاً جدید و هماهنگی با شرایط تحصیل و زندگی در کانادا به یکی از دغدغه‌های‌ مهم برای تمامی دانش‌آموزان، دانشجویان و همچنین والدین آنها تبدیل می‌شود.
اینکه فرزندان در چه شرایطی تحصیل می‌کنند، اسکان و خورد و خوراک آنها به چه شکل و کیفیتی است و در نهایت چه نظارتی بر آنها انجام می‌شود، همگی از مواردی هستند که والدین را ترغیب می‌کند تا با بهره‌مندی از ویزای همراه کانادا این امکان را داشته باشند تا در دوران تحصیل در کنار فرزندان خود باشند.
البته این مورد تنها مختص دانش‌آموزان زیر 18 سال کانادا است که نیاز به سرپرست قانونی و یا همراهی یکی از والد خود در کشور کانادا دارند و به همین خاطر مجوز ویزای همراه تحصیلی کانادا برای یکی از والدین دانش‌آموز (ویزیتو ویزای کانادا) بدون اجازه کار صادر می‌شود.
از سوی دیگر، این نگرانی در مقاطع بالاتر تحصیل نیز وجود دارد و بسیاری از متقاضیان دریافت ویزا کانادا تاکید دارند تا همسر و یا فرزندانشان در طول دوران تحصیل در کنارشان باشند.
شما این امکان را دارید تا در صورت تمایل انجام خدمات تخصصی دریافت ویزای همراه تحصیلی والدین، همسر و فرزندان دانشجویان بین‌المللی کشور کانادا را به موسسه مهاجرتی نیلگام سفر بسپارید.
به طور کلی از دو طریق زیر می‌توان برای این نوع از ویزای کانادا اقدام کرد:
ویزای توریستی یا Temporary Resident Visa : این نوع از ویزای کانادا که به ویزای TRV معروف است به طور همزمان با درخواست ویزای تحصیلی محصل در دانشگاه و یا مدرسه ارسال می‌شود و به واسطه آن والدین دانش آموز و یا همسر و فرزندان دانشجو می‌توانند ویزای همراه کانادا را با حداقل اعتبار ۶ ماهه و یا معادل با اعتبار مجوز تحصیلی متقاضی اصلی دریافت کنند. در صورتی که یکی از والدین دارای ویزای کار یا تحصیل در کانادا باشند، فرزندان آنها برای دریافت ویزای تحصیلی نیازی به ارائه نامه پذیرش تحصیلی از مدارس ندارند و می‌توانند بدون مشکل برای ویزای کانادا درخواست دهند.

طبیعت کانادا

ویزای اجازه کار یا OPEN WORK PERMIT

اگر متقاضی در یکی از دانشگاه‌ها و یا کالج‌های معتبر کانادا به صورت تمام وقت پذیرفته شده و یا در حین تحصیل باشد، همسر وی می‌تواند برای مجوز کار آزاد اقدام نماید. این ویزا کانادا به همسر متقاضی این اجازه را می‌دهد تا پایان دوره تحصیلی متقاضی اصلی به صورت تمام‌وقت و قانونی به کار در کشور کانادا بپردازد. در حالت کلی می‌توان به طور همزمان با درخواست ویزای تحصیلی کانادا برای این نوع از ویزای کانادا اپلای کرد و یا پس از پذیرش تحصیلی و استقرار یکی از زوجین در کانادا، برای مجوز کار آزاد همسر وی اقدام نمود.

اخذ ویزای کانادا

اصولاً شرایط اخذ هر یک از انواع ویزای کانادا براساس نوع آن متفاوت بوده و اگر مثل ویزای توریستی به صورت موقتی و کوتاه‌مدت نباشد، نیاز به ارائه مدارک بیشتری از جانب متقاضی اپلای ویزا کانادا خواهد داشت.
شما این امکان را دارید تا به صورت شخصی و آنلاین از طریق وب‌سایت مهاجرت و شهروندی کشور کانادا برای هر یک از انواع ویزا کانادا اقدام کنید و یا اینکه انجام صفر تا صد این خدمات را به آریانا پرواز البرز بسپارید.