© تمامی حقوق محفوظ می باشد. طراحی شده با در آژانس طراحی میدیا وب

سبد خرید

پر امتیازترین محصولات

سوالات متداول

اگر سوالی دارید ما پاسخگوی شما هستیم

انتخاب یک سفر

مسافرت با کودکان

تا به حال افراد زیادی را دیده‌ایم که برای آنکه فرزند کوچکی دارند از سفر چشم پوشی می کنند و مسافرت را برای سال های بعد به تعویق می اندازند. یا افرادی که می گویند همسفر شدن با کسی که کودک دارد  بسیار سخت است. اما واقعیت این است که همه ما مسافرت را دوست داریم و می خواهیم که در سفر با کودکان هم به آن ها و هم به خودمان خوش بگذرد. در این مطلب سعی شده که نکات سفر که در کنار کودکان مفید می باشد، آورده شود. با آریانا پرواز  همراه باشید.

نکات سفر با کودکان قبل از رفتن

 

در مورد مقصدتان کتاب بخوانید

 

فرزندانتان را آماده کنید و در مورد مقصد به آن ها توضیح داده و عکس‌های آن جا را به او نشان دهید. می شود گفت که هر کاری که او را به وجد می آورد انجام دهید. از کتاب هایی که در مورد مقصد خاصی نوشته شده استفاده کنید و اطلاعات جاذبه هایی که برای کودکان جذاب است را یادداشت کرده و به برنامه سفرتان اضافه کنید.

غذاهای مقصد را در خانه به آن ها معرفی کنید

اگر آنقدر خوش شانس هستید که مقصدتان جایی است که غذاهای محلی بسیاری زیادی دارد، می توانید این غذاها را به فرزندتان معرفی کنید. اگر هم رستورانی در اطرافتان می شناسید که آن غذا را سرو می کند می توانید به آنجا بروید و از آن غذاهای محلی تست کنید. در این صورت اگر فرزندتان غذا را دوست نداشته باشد و حتی به معده او سازگار نباشد پیش از سفر آن را دریافته اید و در مقصد می توانید راه های دیگری امتحان کنید.

 

نکات سفر با کودکان در هواپیما

 

به کودکتان شلوار به پا کنید

این قضیه شاید در فصل های گرم سال بسیار برای کودک ۳ ساله تان سخت باشد. زیرا او با شلوارک راحت تر و خنک تر است. اما از لحاظ بهداشت این قضیه باید رعایت شود.

 

صندلی ماشین کودکتان را به همراه داشته باشید

اگر کودکی کوچک دارید و او همیشه در صندلی ماشین راحت می خوابد آن را با خود به هواپیما می برید مخصوصا اگر پروازی طولانی در پیش دارید. همچنین بعضی از کودکان هستند که در محیط های جدید ناآرامی می کنند و وسیله ای که برایشان آشناست به آن ها آرامش می دهد. در این صورت کودکانتان حین پرواز راحت تر می خوابند و کمتر اذیت می شوند.

 

در راهروهای هواپیما با احتیاط حرکت کنید

بلند شدن و کمی راه رفتن در هواپیما مخصوصا در پروازهای طولانی برای هر کسی مفید است اما مراقب باشید که کودکتان در این هنگام تنها نمانند و یا اگر کودکتان هم با شما در حال راه رفتن است تکان های ناگهانی در هواپیما او را زمین نیندازد.

نکات سفر با کودکان هنگام سفر

 

تا زمانی که کودکتان لذت می برد ماشین را متوقف نکنید

 

از نظر منطقی بعد از دو ساعت رانندگی باید ماشین را متوقف کرده و کمی استراحت کنید. اما پیشنهاد ما این است که اگر در حال سفر با کودکان هستید بهتر است حتی اگر گرسنه هستید و یا می خواهید کمی چای بنوشید، ما کودکتان را می بینید که بسیار سرحال است و در حال لذت بردن از سفر می باشد، ماشین را متوقف نکنید. توصیه می کنیم که این توقف را کمی به تاخیر بیندازید و زمانی که آن ها شروع به سر و صدا کردن و یا غر زدن کردند، زمان مناسب برای ایستادن و استراحت کردن است. همچنین اگر کودک شما به خواب رفته است نیز این جریان به همان صورت است. زیرا در این مواقع آن ها به موقع از ماشین پیاده می شوند و بدخواب نخواهند شد.

 

با خودتان هدیه های غافلگیر کننده ببرید

این کار نه تنها در مسافرت های طولانی مدت به کار می آید بلکه در هر سفری از سفرهای با هواپیما گرفته تا سفرهایی که با قطار می روید برایتان مفید خواهد بود. اسباب بازی های کوچک ارزان قیمت بخرید و آن را در چمدان و یا کیف دستی‌تان قایم کنید. با این کار می توانید وقتی کودکان از سفر خسته شده و یا حوصله اش سر رفته، هم او را غافلگیر و هم خوشحال نمایید.

 

خوراکی های غیر منتظره به کودکانتان بدهید

درست است که همیشه در سفر با کودکان نگران سلامتی آن ها هستید و همیشه نگرانید که خوراکی هایی که بیرون از خانه می خرید شاید برای سلامتی آن ها مضر باشد. اما اگر گهگاهی برای فرزندتان یک خوراکی مانند آب نبات چوبی بخرید می بینید که برای زمانی حالشان بسیار خوب است و از سفر لذت بیشتری می برند.

هر گونه برنامه خواب را فراموش نکنید

در زمان سفر برنامه خواب کودکان بسیار جابجا می شود و این موضوع بسیار روی آن ها تاثیر می گذارد. مخصوصا اگر فرزندتان عادت به خواب میان روز برای مثل در طول ظهر را دارد یادتان نرود که او را برای حتی یکی دو ساعت به محل اقامت و هتل تان ببرید و بگذارید که به استراحت بپردازد. این موضوع برای خودتان هم مهم است زیرا همزمان شما نیز می توانید کمی بخوابید و استراحت کنید. مطمئن باشید که بعد از اینکه استراحت کردید همه شما آرام تر و خوشحال تر هستید و ادامه روزتان بسیار بهتر خواهد بود.

 

اگر برنامه رفتن به رستوران دارید زود به آنجا بروید

وقتی که شما زودتر از حد معمول به رستوران می روید می توانید از شلوغی زمان های دیگر در امان بمانید. زمان هایی که رستوران ها پر از افراد محلی و گردشگران هستند احتملا کودک شما نیز کمی عصبی خواهد شد.

 

غذایتان را از سوپرمارکت ها تهیه کنید

در سفر لازم نیست که همیشه به رستوران بروید. شما می توانید رستوران رفتن را فراموش کنید و غذایتان را خودتان با خرید وسایل لازم از یک سوپرمارکت درست کنید. این مورد امتیازهای ویژه ای دارد. علاوه بر این که غذای باب سلیقه تان را خواهید خورد برایتان بسیار ارزان تر از رستوران رفتن هزینه بر می دارد. در سفر با کودکان چه چیزی بهتر از صرفه جویی کردن در اینگونه مسائل است تا این که پولتان را برای تفریح کودکان بیشتر خرج کنید؟

مسافرت گروهی

سفرهای گروهی و نکاتی که باید رعایت کنید:

تورهای گروهی به طور چشمگیری  در حال رایج شدن هستند و  در کنار مزایایی که دارند نیز نقاط معایب مربوط به خود را هم دارند. با شما کاربران تمامی این نکات مهمی که در سفر های گروهی باید رعایت کنید را مرور می کنیم.

معمولا یک تور یا سفر گروهی توسط راهنمای تور هدایت می شود، بنابراین چنین تورهایی روشی بسیار عالی برای سفر کردن به مقاصد جدید هستند. به غیر از وجود راهنما، این تورها مزایای متعدد دیگری دارند که قطعا شما را تحت تاثیر قرار خواهند داد. از جمله این  مزایا می‌توان قیمت های جامع برای وعده های غذایی، هتل ها، تجارب فرهنگی، پرواز‌ها، برنامه های سفر که قبلا  برنامه ریزی شده‌اند، و فرصتی برای شناخت بیشتر مردم را نام برد.

از طرف دیگر، تورهای گروهی غالبا این اجازه را به شما نمی‌دهند  که مکان‌های یک شهر خاص را که قصد دیدشان را دارید  ، خودتان انتخاب کنید. همین نکته در باره فعالیت‌هایی هم که ممکن است مد نظرتان باشد صدق می‌کند و همچنین به طور مشابه، محل اقامت شما و مکان هایی که قرار است در آن‌ها غذا میل کنید، نیز تحت کنترل شما نخواهد بود.

به همین دلیل هر زمان که تصمیم گرفتید تا  با یک گروه تور به مسافرت بروید، اول از همه باید  چند نکته در مورد سفر گروهی بدانید. مهمترین این نکات در مقاله زیر ذکر شده‌اند:

 

افرادی که قرار است با آن‌ها سفر گروهی داشته باشید را بشناسید

شاید این امر  مهمترین کاری باشد که در یک  سفر گروهی باید انجام بدهید. این که رابطه‌تان  با افرادی که قرار است با شما در سفر باشند دوستانه باشد، قطعا سفر بهتری را برای شما می‌سازد. حتی اگر از قبل هم همسفرانتان را می‌شناسید، به اشتراک گذاری چنین تجربه مهمی باعث می‌شودن تا نکات جدیدی در باره اعضای گروهتان بدانید و شما را به یک دیگر نزدیک‌تر خواهد ساخت.

در نهایت زمانی که به یاد خاطرات سفرتان میوفیتد، خاطره افرادی را که شما را آزار دادند را به یاد نمی آورید و به جای آن یاد افرادی می‌افتید که با بودن در کنار آن‌ها بیشتر لذت برده‌اید. چه کسی می داند، حتی ممکن است که در طی این سفر از بین افرادی که به تنهایی آمده‌اند بهترین دوستتان و یا شاید هم نیمه عشقی خود را بیابید.

 

صبوری را تمرین کنید

صرف نظر از اینکه سفر کردن با تورهای گروهی چقدر  سرگرم کننده و چقدر با ارزش است اما این واقعیت را نمی‌توان تغییر داد که  سفر گروهی کردن نیز آسان نیست. شما باید بارها و بارها صبور باشید و همچنین زمان زیادی از وقت شما تلف خواهد شد.

به عنوان مثال، ممکن است در شرایطی که  کسی حاضر به ترک یک پارک یا یک موزه‌ای که به طور گروهی به آن‌جا رفته‌اید، نمی‌باشد  مجبور شوید تا زمان بیشتری در آن‌جا بمانید. به همین ترتیب، از آن‌جا که شما در یک گروه هستید، رفتن به مکان دیگر نیز زمان بیشتری می‌گیرد.

علاوه بر این، در یک تور گروهی، انواع افراد از جمله بچه ها نیز  وجود خواهند داشت و یا به  احتمال بالا ممکن است فردی در آن تور باشد  که شما را آزار می‌دهد و یا جیغ و گریه بچه‌های مسافرین شما را عصبی کند.

صرف نظر از اندازه گروهتان،  این صبر و شکیبایی شماست که  در یک مرحله یا مراحل دیگر  مورد آزمایش قرار خواهد گرفت و به همین دلیل، باید یاد بگیرید  که چگونه می توانید خشم خود را کنترل کنید و همچنین باید درک کنید که زمانی که با یک گروه سفر می کنید، نیاز به این دارید تا کاملا ذهنیتتان در باره برخی چیزها را عوض کنید.

راه حل این است که اجازه ندهید تا مردم زمان خوش شما را خراب کنند!

 

با دیگران ارتباط برقرار کنید. ( نظر سایرین را بپرسید)

همه اعضای تور را در یک اتاق جمع کنید و از آن‌ها بخواهید تا اولیت‌ها و ترجیحاتشان  و علاوه بر آن  رویکردی که دوست دارند در طی سفر انجام دهند را با شما و دیگران به اشتراک بگذارند.

این کار به شما کمک خواهد کرد تا  چیزهایی را که سایرین دوست دارند انجام شود را مشخص کنید. مثلا زمانی از روز را که برای شروع فعالیت‌ها مناسب می‌دانند و یا این که ترجیح می‌دهند  تا چه غذایی بخورند. روشن و واضح کردن تمام این جزئیات باعث می شود تا تجربه سفرتان بسیار لذت بخش تر شود.

حواستان باشد تا اطمینان حاصل کنید که همه نظراتشان را بیان کرده باشند، زیرا همه اعضای آن جمع بخشی از گروه به حساب می‌آیند. به آن چه می‌گویند گوش دهید و صرف نظر از این که خواسته یا حرفشان چه قدر جزیی یا کوچک باشد، اجازه دهید تا همه در این بحث کمی مشارکت کنند.

 

همیشه یک نقشه جایگزین داشته باشید

اطمینان حاصل کنید تا  در شرایطی که برنامه سفرتان  دچار مشکلی شده  و یا زمانی که می‌خواهید هنگام بروز مشکلات نسبت به سایرین سریع‌تر راه چاره را پیدا کنید ،  همیشه یک برنامه جایگزین به عنوان راه دوم و یا  یا یک فعالیت جایگزین برنامه ریزی شده در نظر داشته باشید. برنامه‌های کمکی  به ویژه در شرایطی که در  فرودگاه هستید و غالبا افراد در  فرودگاه‌های بزرگ گم شده و یا  شماره گیت ها و ورودی و یا  نقاطی که قرار است درآن‌ها دور هم جمع شوند را از یاد می‌برند، به کار می‌آیند.

در نظر داشتن  مکان‌هایی که می‌خواهید  و دوست دارید  از آن‌ها بازدید کنید می‌تواند تا در شرایط اضطراری  یک  راه جایگزین برای شما محسوب شود. حرف آخر این که، این فقط شما هستید که درباره این مساله که روند سفرتان چگونه بگذرد مسیول هستید ، بنابراین سعی کنید و سفرتان را  تا جایی که می‌شود  خلاقانه و کارآمد کنید.

همچنین مورد  دیگری که باید به آن توجه داشته باشید  این است که همیشه زمانی که می‌خواهید به صورت گروهی حرکت کنید، یک  وسیله تفریحی خوب و مناسب برای جابه‌جایی در نظر داشته باشید. تبلیغات بسیاری و زیادی در روزنامه های محلی و یا به صورت آنلاین درباره انواع وسایل نقلیه سفری وجود دارد که می‌توانید صاحبان آن‌ها را  به سادگی متقاعد کنید که با یک قیمت مناسب  اتوبوس یا ونشان را به شما اجاره دهند. با این روش هم  بودجه کمتری خرج شده و هم می‌توانید میزان رضایت همسفرانتان را در کلیه اوقات سفر، بالا نگه دارید.

سفر انفرادی

دلایلی برای سفر انفرادی | از تنهایی خود لذت ببرید

حتما برایتان اتفاق افتاده که هوای سفر به سرتان بزند و با چشمانی بسته خود را در فضایی باز و در میان دشت و جنگل ها تصور کنید. همه می دانیم که سفر رفتن آن قدرها هم آسان نیست و با مشکلاتی همراه است؛ برای مثال حتی اگر پول و زمان کافی در اختیار داشته باشید، باز هم پیدا کردن یک همسفر مناسب کار سختی خواهد بود.

اختلاف نظر، موضوعی است که گاهی سفر را به خاطره ای تلخ تبدیل می کند؛ پس باید همسفری بیابیم که سلایقش تا حدودی شبیه به خودمان باشد. همه شانس پیدا کردن یک دوست خوب را ندارند و به دلیل تنهایی، برای همیشه رویای سفر را فراموش می کنند؛ اما بعضی ها که کمی پر دل و جرات ترند به راحتی از آرمان هایشان نمی گذرند و به تنهایی راهی سفر می شوند.

امروز بررسی می کنیم که آیا واقعا تنهایی سفر رفتن، بد و آزار دهنده است؟ یا می تواند شیوه ای متفاوت از خوشگذرانی باشد و چشمتان را به روی دنیایی تازه باز کند؟ چرا افراد زیادی از سفرهای انفرادی واهمه دارند؟ شاید باورتان نشود؛ اما به تنهایی مسافرت کردن، مزایای زیادی دارد که اغلب به آن ها فکر نمی کنیم. اگر شما هم کمی با حوصله و دقتِ نظرِ بیشتر بیاندیشید حتما نکات مثبت زیادی را در این نوع سفرها خواهید یافت. در ادامه با هم چند دلیل مهم را برای انتخاب سفرهای انفرادی مرور می کنیم تا شروعی باشد برای تغییر نگاه شما عزیزان. با آریانا پرواز  همراه باشید.

 

۱- برنامه ریزی برای سفر آسان تر خواهد بود

همه ی ما فهرستی از شهرهایی داریم که علاقمندیم به آن ها سفر کنیم و ترجیح می دهیم در هر شهر، حتما به سراغ جاذبه های خاصی برویم. در این میان بودجه ی خاصی را هم برای مسافرت و گشت و گذارهایمان در نظر می گیریم و می کوشیم تا نهایت استفاده و لذت را از آن ببریم. شاید خیلی وقت ها کسی را نداشته باشیم که سلایقش شبیه به ما باشد و مجبور شویم تنها به سفر برویم؛ اما این موضوع خیلی هم بد نیست، اگر تنهایی راهی سفر هستید، اولویت اول و آخر شمایید و اصلا نباید نظرهای افراد دیگری را در تصمیم های خود دخیل کنید، به عبارت دیگر تنها نیازهای شما اهمیت دارد.

در تصمیم های خود استوار باشید، هرکسی فقط یک بار زندگی می کند و شما سزاوارِ تجربه ی بهترین ها هستید. یک تعطیلات را انتخاب کرده و بار سفرتان را هر چه سریع تر ببندید.

 

۲- کمی به خودتان اهمیت می دهید

در دنیای پر هیاهوی امروزی و با پیشرفت تکنولوژی، دیگر کمتر وقت داریم که به شخصِ خودمان اهمیت بدهیم؛ اما سفر انفرادی فرصت خوبی برای کسب انرژی خواهد بود. تنها بودن در جاده ها و خیره شدن به افق زمان مناسبی برای به تماشا نشستنِ بازتاب زندگی‌تان است. تنهایی را مغتنم شمارید، از شبکه های اجتماعی بیرون آمده و اندکی به خودتان بیاندیشید.

وقتی از روزمرگی های زندگی فاصله گرفته و کمی دور می شوید، قطعا نکات جالب و جدیدی را درباره ی خودتان کشف خواهید کرد. دید بازتر و سفر کردن در سکوت مطلق، شما را به نزدیک شدن به هدف هایتان کمک می نماید؛ حتی در این نوع سفرها می توانید راه حلی برای مشکلات زندگی یا آسان تر شدن آن ها بیابید.

 

۳- همه چیز حول شما می چرخد

اگر برای یک بار هم که شده برای مسافرت رفتن با یک گروه چند نفره برنامه ریزی کرده باشید، حتما به دشواری این موضوع پی برده اید. هیچ گروهی بر سر این که چه زمانی به سفر بروند، کجا غذا بخورند، کجا بمانند و… توافق ندارد و لیدرها ساعات زیادی را برای هماهنگ کردن مسافران صرف می کنند.

یکی از بزرگترین مزایای سفر انفرادی این است که همه چیز حول شما می گردد تا آرزوهایتان برآورده شود. اگر علاقمند باشید ۳ روز را در ساحل دراز بکشید و اصلا تکان نخورید هم هیچ کسی مانع شما نخواهد بود. بعضی ها در طی سفر باید حتما از چندین جاذبه ی مهم دیدن کنند؛ اما برای شما اصلا چنین اجباری وجود ندارد. حتی اگر اتاقی بگیرید که تنها ۳ متر مساحت داشته باشد هم هیچ کسی با شما مخالفت نمی کند.

وقتی تنهایی به مسافرت می روید، می توانید هرچه دلتان می خواهد بخورید و به هر رستوران و هر جایی که در ذهنتان بوده بروید، همه چیز مهیاست که شما بالاترین لذت را از تعطیلاتتان ببرید.

 

۴- شاید از تنهایی در بیایید

مطمئنا بزرگترین معضل در سفرهای انفرادی، ترس از تنهایی است؛ اما اگر انتخاب های خوب و هوشمندانه ای داشته باشید، اصلا حس تنهایی نخواهید داشت. مثلا غذاهای خیابانی را امتحان کنید و یا با محلیان هم صحبت شده و از رستوران های مخصوص آن ها استفاده نمایید. حتی اگر به کشوری خارجی رهسپارید، با مهاجران یا توریست ها نشست و برخاست کنید؛ آن ها از شما استقبال خواهند کرد.

اگر به توریست ها بگویید که تنهایی به سفر آمده اید حتما یاریتان خواهند کرد و شاید با شما دوست شوند. به طور کلی همه چیز به نوع برخورد و سلایق شما در برقراری ارتباط با دیگران بر می گردد.

 

۵- تجربه بیشتری کسب می کنید

بدیهی است که سفر با دوستان و خانواده مزایای زیادی دارد؛ اما مسافرت به صورت انفرادی می تواند فرصت کسب تجارب بسیار زیاد و نوینی را در اختیارتان قرار بدهد، مثلا فرصت پیدا کردن یک دوست از کشوری دیگر را خواهید داشت و یا می توانید به ده ها موزه رفته و فقط موارد مورد علاقه‌تان را تماشا کنید.

مطمئنا در این نوع سفرها همه ی خاطرات شما عمیق تر و روشن تر در ذهنتان باقی خواهند ماند و نهایتا از این که از پس مشکلات بر آمدید خوشنود می شوید. وقتی با افراد دیگری به سفر می رویم از مجموعه ای از تجربه ها استفاده می کنیم؛ اما اگر تنها باشیم سلیقه های خودمان را بهتر می شناسیم.

 

۶- اعتماد به نفستان بالا می رود

خیلی از مردم با شنیدن نامِ سفر انفرادی به سرعت با آن مخالفت می کنند؛ اما قطعا آن ها لذت تنهایی مسافرت رفتن را نچشیده اند. فرض کنید روزی، به فردی تبدیل شوید که کل دنیا را به تنهایی زیر پا گذاشته؛ مسلما حس غرور خاصی به شما دست می دهد و اعتماد به نفستان به شدت بالا می رود.

اگر همیشه از انجام دادن بعضی از کارها جلوی دوست و آشنا خجالت می کشیدید، در سفر انفرادی زمان خوبی برای امتحان کردن آن کارها دارید. شما در این نوع سفرها باید به تنهایی با چالش ها برخورد نمایید و مطمئنا همین موضوع حسابی بر افزایش حس اعتماد به نفس شما تاثیر خواهد داشت.

۷- مسافر ماهری خواهید شد

در سفرهای انفرادی، به اطراف بیشتر توجه خواهید کرد و جزئیات برایتان مهم تر جلوه می کنند. ناخودآگاه در افکارتان به اتفاقات و رویدادهای اطرافتان فکر می کنید و برای خطرات پیش رو آماده خواهید شد؛ این نکته در طول سفر تکرار می شود و شما را به یک مسافر بهتر یا ماهر تبدیل می کند؛ حتی شاید باهوش تر هم شوید.

اگر زمان زیادی داشته باشید تا به تنهایی سفر رفتنتان ادامه دهید، حتما فرصت ساخت مستند را هم خواهید داشت. این گونه، تجربیاتتان را هم با دیگران به اشتراک خواهید گذاشت تا بقیه هم سفرهای بهتری داشته باشند. پیشنهاد می کنیم حتما مستند بسازید و درباره ی روزی که گذراندید و همه ی اتفاقات روزانه‌تان صحبت کنید؛ با انجام این کار هیچ وقت نکته هایی که یاد گرفتید را فراموش نخواهید کرد.

سخن آخر

نمی دانیم تا به امروز سفر انفرادی را تجربه کرده اید یا خیر؛ اما اگر آرزوهای زیادی برای دیدن مناطق مختلف دنیا را در سر می پرورانید، دیگر وقت عملی کردن رویاها فرا رسیده است. به نظر شما مشکلات سفرهای انفرادی چه چیزهایی هستند؟ حاضرید که به تنهایی مسافرت بروید؟

نظرات و پیشنهاداتتان را با ما در میان گذارید.

مواد غذایی، نوشیدنی و رژیم غذایی مورد نیاز

تغذیه در سفر؛ نکاتی که مسافرت شما را دلچسب‌تر می‌کند

سفر به همان اندازه که می‌تواند لذت‌بخش و مفرح باشد، ممکن است مانع حفظ تغذیه سالم ما شود. آن‌قدر که در انتهای سفر حس می‌کنید دل‌تان می‌خواهد همیشه در خانه بمانید و همان سالاد و نوشیدنی سبزیجات همیشگی خودتان را بخورید. معمولا در سفر دچار محدودیت هستیم و شرایطی داریم که نمی‌توانیم رژیم غذایی سالم خود را حفظ کنیم. در واقع جمله‌ی «هیچ جایی خانه‌ی خود آدم نمی‌شود» اینجا نیز صادق است. در سفر به اندازه‌ی کافی با محل اقامت‌تان آشنا نیستید و نمی‌توانید از همان‌ فروشگاه همیشگی‌ نان چاودار، شکر یا برنج قهوه‌ای بخرید. خیلی از هتل‌ها نان رژیمی یا پنیر کم‌چرب برای صبحانه سرو نمی‌کنند و خیلی محدودیت‌های دیگر در سفر وجود دارد که می‌تواند سیستم تغذیه‌‌ای شما را مختل کند. با ما همراه باشید؛

باور عمومی‌ای درباره‌ی تغذیه در سفر وجود دارد که همه‌ی ما به خوبی با آن آشنا هستیم و متأسفانه توجیه مناسبی هم نیست؛ «من در تعطیلات هستم. چه اشکالی دارد چند روز هرچه دلم می‌خواهد بخورم؟!»

مشکلی نیست، قطعا اختیار هرکس دست خودش است. اما دوستان عزیزم به نظر شما عذاب وجدان، احساس بی‌حالی یا حتی اضافه‌‌وزنی که بعد از این چند روز گریبان‌گیرمان می‌شود به لذت خوردن هر چیز سالم و ناسالمی می‌ارزد؟ اگر می‌ارزد که دیگر حرفی باقی نمی‌ماند. اما اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که تغذیه‌ در سفر برای‌تان اهمیت ویژه‌ای دارد ادامه‌ی این مطلب را از دست ندهید. واقعیت این است که لذت‌بردن از سفر به داشتن بدنی سالم و سرحال بستگی دارد و البته حفظ رژیم غذایی سالم در سفر آن‌چنان هم که فکر می‌کنید کار سختی نیست.

 

۱. غذای سالم در سفر جاده‌ای

مقداری مواد غذایی مناسب همراه خودتان ببرید. سعی کنید خوراکی‌هایی را انتخاب کنید که به یخچال نیاز نداشته باشند. خوراکی‌های مقوی با ماندگاری زیاد، آجیل، خوراکی‌های بسته‌بندی‌شده‌ای که نیاز به پختن ندارند، میان وعده‌های سالم یا پودرهای پروتئینی مورد علاقه‌تان که هم سالم‌اند، هم جای زیادی نمی‌گیرند و هم انرژی مورد نیازتان را تأمین می‌کنند، همراه خود ببرید. سعی کنید مواد غذایی را طوری بسته‌بندی کنید که طعم و مواد مغذی آن حفظ شود و سالم بماند.

هر کجا که می‌روید، بازارهای محلی را پیدا کنید و محصولات کشاورزی تازه، سالم و ارگانیک بخرید و مصرف کنید. این‌گونه مطمئن هستید که محصولات تازه و باکیفیت در اختیار دارید. بازارهای زیبا و جذاب شهرهای شمالی را به خاطر بیاورید؛ حتما حداقل یک بار در سفر به این بازارهای محلی رفته‌اید و از خرید سبزی‌های تازه، ماهی و تخم‌مرغ محلی لذت برده‌اید.

قبل از اینکه سفرتان را شروع کنید، پرس‌وجو کنید و بهترین و مطمئن‌ترین رستوران‌های مسیر و مقصد سفرتان را بشناسید. می‌توانید در اینترنت جست‌و‌جو کنید و نظر کسانی‌ را که غذای این رستوران‌ها را امتحان کرده‌اند، بدانید تا بتوانید بهتر انتخاب کنید.

 

۲. غذای سالم در سفر هوایی

خوشبختانه اکثر خطوط هوایی این امکان را به مسافران خود می‌دهند که غذای خود را انتخاب کنند یا تغییر بدهند. البته این موضوع درباره‌ی همه‌ی خطوط هوایی صادق نیست و هریک قوانین و شرایط خاص خود را دارد. اگر گیاه‌خوار هستید یا شرایط بدنی خاص دارید حتما مطمئن شوید غذایی که در هواپیما سرو خواهد شد، برای‌تان مناسب است.

می‌توانید مقداری تنقلات یا ظرفی از خوراکی‌های سالم و مورد علاقه‌تان را همراه خود ببرید و به بسته‌ی غذایی هواپیما دست نزنید. با خودتان میوه‌های خشک، آجیل، سبزیجات تازه و یک بطری آب همراه داشته باشید. نگران نباشید هیچ منعی برای بردن این‌گونه مواد خوراکی در هواپیما وجود ندارد.

حواس‌تان باشد اگر سفر هوایی بین‌المللی در پیش دارید و می‌خواهید مواد خوراکی و غذای‌تان را با خود داخل هواپیما ببرید، از قوانین مربوط به بردن مواد تازه در هواپیما اطلاعات کامل به‌دست بیاورید.

در صورتی‌که پرواز طولانی‌مدتی در پیش دارید، به اندازه‌ی کافی خوراکی‌های مناسب همراه خود داشته باشید تا مجبور نشوید غذاهایی را که دوست ندارید بخورید یا گرسنه بمانید. حواس‌تان باشد از خوردن سیر، پیاز و مواد خوراکی‌ای که بوی آنها دیگران را آزار می‌دهد پرهیز کنید؛ راه طولانی است و مسافر بغل دستی شما گناه نکرده که شماره‌ی صندلی‌ بلیتش اتفاقا کنار شما افتاده است.

 

۳. غذای سالم در سفرهای طولانی‌مدتی که جایی را برای اقامت اجاره می‌کنید

یکی از راه‌های حفظ تغذیه‌ی سالم مخصوصا در سفرهای طولانی‌تر اجاره‌ی مکان مستقل و مناسب برای مدت زمان اقامت است. معمولا وقتی سوئیت یا آپارتمانی را در سفر اجاره می‌کنیم، چند وسیله‌ی ساده اولیه برای استفاده‌ی مسافران در آشپزخانه وجود دارد، اگر این‌طور بود که مشکلی ندارید اما اگر چیزی در دسترس نبود آنها را تهیه کنید تا راحت بتوانید آشپزی کنید. خوب حالا فکر کنید در منزل خودتان هستید، غذایی را که دوست دارید بپزید و میل کنید.

در انتخاب مکانی که می‌خواهید اجاره کنید دقت کنید و توجه داشته باشید که آشپزخانه‌ی تمیز و مناسبی داشته باشد. اگر از طریق اینترنت اقدام کنید، معمولا می‌توانید تمامی عکس‌های مربوط به محل را ببینید و سپس انتخاب کنید.

دوستان عزیزم حتما الان با خودتان می‌گویید در سفر هم باید آشپزی کنیم؟! یادم می‌آید زمانی به خاطرات مشترک یک نویسنده و یک کارگردان تئاتر که با هم به فرانسه سفر کرده بودند، گوش می‌دادم و جالب است بگویم یکی از تفریحات و جاذبه‌های سفر این دو مرد مسن خرید از بازار محلی یکی از شهرهای فرانسه و تهیه‌ی غذاهای محلی و سالم آن منطقه بود. پس می‌توانید آشپزی کنید، غذاهای سالم بخورید و با فرهنگ غذایی یک کشور دیگر آشنا شوید. یک سفر جذاب چه ارمغانی ارزشمندتر از این می‌تواند داشته باشد؟!

سعی کنید بازارهای محلی سبزیجات و میوه‌ها را در اطراف محل اقامت‌تان بشناسید و بدانید چقدر با محلی که شما اجاره کرده‌اید فاصله دارند و آیا فروشگاهی که خوراکی‌های ارگانیک داشته باشد نزدیک شما هست؟ دوستان عزیزم خوشبختانه با جست‌وجو در اینترنت می‌توانید هر لحظه اطلاعات مفیدی در رابطه با آدرس‌ها و مراکز مختلف به‌دست آورید.

 

۴. غذای سالم هنگام اقامت در هتل

معمولا وقتی می‌خواهیم در هتل اقامت داشته باشیم قبل از سفر و از طریق اینترنت هتل را رزرو می‌کنیم. اگر هم تورهای مسافرتی این‌ کار را انجام بدهند، این امکان وجود دارد که مسافر از طریق اینترنت نسبت به شرایط هتل آگاهی پیدا کند. معمولا در منوی هتل‌ها مخصوصا هتل‌های بین‌المللی، قسمتی وجود دارد که شما می‌توانید شرایط تغذیه‌‌‌ای خود را اعلام کنید و آنها هم طبق سفارش شما سرویس‌دهی خواهند کرد. البته هنگام ورود به هتل هم می‌توانید این کار را انجام بدهید. معمولا منوی صبحانه‌‌ی هتل‌ها منوی باز است و حداقل در وعده‌ی صبحانه می‌توانید غذاهای سالم را انتخاب و میل کنید. مخصوصا صبح‌ها از میوه‌ها و آب‌میوه‌ها نگذرید که سالم‌ترین صبحانه‌ هستند.

معمولا در یخچال اتاق‌های هتل به اندازه‌ی کافی آب وجود دارد اما چون از شرایط آب لوله‌کشی محل اقامت‌تان مطمئن نیستید و در خیلی از کشورها از آب لوله‌کشی به‌عنوان آب آشامیدنی استفاده نمی‌شود، سعی کنید قبل رسیدن به هتل به اندازه‌ی کافی بطری آب برای جلوگیری از کم‌آب شدن بدن‌تان تهیه کنید. بهتر است نزدیک‌ترین فروشگاه به هتل محل اقامت‌تان را برای خریدن آب و موارد ضروری دیگر در راه رسیدن به هتل شناسایی کنید. گاهی اوقات در حالی‌که احساس گرسنگی می‌کنید، در واقع گرسنه نیستید و بدن شما صرفا به آب نیاز دارد. نوشیدن یک لیوان آب احساس گرسنگی‌تان را برطرف خواهد کرد و از دریافت کالری اضافی جلوگیری می‌کند. پس بطری آب را فراموش نکنید.

وقتی اتاق را تحویل می‌گیرید یخچال و خوردنی‌های موجود در آن را کنترل کنید و از کارکنان هتل بخواهید خوردنی‌های مورد نظرتان را با هر ماده‌ی غذایی‌ای که دوست ندارید یا با رژیم غذایی‌تان تناقض دارد یا ممکن است وسوسه‌تان کند جایگزین کنند.

دوستان عزیزم فرقی نمی‌کند شما با وسیله‌ی نقلیه‌ی خودتان سفر می‌کنید یا با قطار، اتوبوس یا هواپیما. در هر صورت می‌توانید تغذیه‌ی سالم خود را از مواد غذایی‌ای که به یخچال نیاز ندارند تأمین کنید. شما که همیشه در مسیر سفر نیستید پس وقتی در یک شهر یا محل اقامت مسافران سکونت دارید کافی است یک فروشگاه خوب و ارزان‌قیمت پیدا کنید که مواد غذایی سالم داشته باشد. پس در سفر هم می‌توانید تا حدودی از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید و در عین حال از سفرتان هم لذت ببرید.

ایمنی و اطلاعات پزشکی

توصیه هایی مفید برای بهداشت و حفظ سلامت سفر :

 

رعایت نکات بهداشتی در همه حال لازم است اما دلیل این که ما برای سفر کردن بر در نظر گرفتن بیشتر این نکات تاکید می کنیم کم شدن مقاومت بدن در سفر به واسطه کم خوابی،راه طولانی و خسته کننده،استراحت کم،شرایط آب و هوایی متفاوت مقصد سفر و تهیه غذا از منابع مختلف در شهر هایی بجز محل زندگی شماست.

بیشتر بیماری هایی که افراد در طول سفر به آن ها مبتلا می شوند ناشی از رعایت نکردن نکات بهداشتی است که بیماری های گوارشی و عفونی و…را بوجود می آورند. اگر قصد مسافرت دارید باید حواس تان به سلامتتان باشد.می پرسید چطور؟با ما همراه باشید تا با رعایت 13 نکته کاربردی سفر نوروزی تان را به خوبی سپری کنید.

 

1- شستن مداوم دست ها

یکی از مهم ترین مواردی که مسافرت  شما را خراب می کند، ابتلا به بیماری هایی مثل سرماخوردگی و آنفلوانزا در طول سفر است. بنابراین هرطور که شده باید جلوی بروز این بیماری ها را که عمدتا هم منشا ویروسی دارند، بگیرید. ساده ترین راه، شستن مداوم دست ها و عدم تماس آنها با مخاط دهان و بینی است. البته همه ما شستن دست ها را از کودکی یاد می گیریم، اما بنا به دلایل مختلف این کار را بادقت انجام نمی دهیم و حتی با وجود آگاهی نسبت به اهمیت و ضرورت این کار، شستن دست ها را فراموش می کنیم. برای شستن دست ها حتما سراغ آب و صابون و مایع دستشویی (آب به تنهایی بی فایده است) بروید.

هنگام شست و شو دست های تان را به مدت حداقل 20 تا 30 ثانیه به هم بمالید و شستن نواحی بین انگشتان و پشت دست ها و زیر ناخن ها را فراموش نکنید. در صورتی هم  که به آب و صابون دسترسی نداشتید، می توانید از ژل های ضدعفونی کننده بر پایه الکل استفاده کنید که همان کارایی را دارد. داروهای ضروری سفر مثل مسکن، قطره استریل چشمی، قرص ضد آلرژی، پماد سوختگی و… هم حتما همراه تان باشد.

 

2- انتخاب غذای همراه

یادتان باشد برای مسافرت نباید غذاها را نیم پز کنیم، بلکه توصیه می شود آنها را خام یا پخته همراه خود ببریم، چون میکروب ها در غذاهای نیم پز به خوبی رشد می کنند اما در غذاهای کامل پخته شده از بین می روند. همچنین میکروب ها در محیط مرطوب به خوبی رشد می کنند، بنابراین اگر قصد مصرف ساندویچ در سفرهای نوروزی را دارید، نباید مواد غذایی را از ابتدای سفر داخل نان قرار دهید بلکه لازم است ظرف نان و موادغذایی دیگر مثل گوجه فرنگی، کاهو، کتلت یا کوکو را جدا کنید. حتی بهتر است از فلاسک های اسفنجی برای خنک نگه داشتن موادغذایی استفاده کرد و در یک نایلون بزرگ تر، قالب های یخ و در نایلونی کوچک تر، موادغذایی را قرار داد. این کار باعث می شود که مواد غذایی تا چند ساعت خنک باقی بمانند.

 

3- اگر رستوران برو هستید

بدون شک ظاهرا غذا، قیمت و طعم و ذائقه مصرف کننده از مهم ترین عوامل در انتخاب غذاها در رستوران ها هستند، ولی آیا توجه به اهمیت موارد در انتخاب غذا  کافی است؟ آیا وضعیت بهداشتی محل طبخ و ارائه این مواد غذایی اهمیت ندارد؟

اینکه این غذاها با چه مواد اولیه و چه  کیفیتی فراهم می شوند، مهم نیست؟ پیش از انتخاب رستوران باید همه جوانب را درنظر بگیرید. پیشنهاد ما این است که برای غذاخوردن در رستوران های بین جاده ای سراغ آنهایی بروید که شلوغ تر هستند. چون احتمال اینکه دچار مسمومیت شوید، به مراتب کمتر خواهدبود. برای انتخاب رستوران در شهرهای مختلف هم سراغ بهترین ها را از محلی ها بگیرید.

 

4- غذای بیرون، فقط روزی یک وعده

در طول سفر حداکثر روزی یک وعده غذای بیرون بخورید و چه بهتر که این یک وعده، ناهار باشد. در انتخاب غذا بهتر است به جای انتخاب غذاهای سرخ شده از غذاهای گریل شده یا کبابی و بخارپز استفاده کنید. به جای کباب کوبیده هم سراغ کباب برگ، ششلیک، چنجه یا جوجه کباب بروید چون هم سالم ترند و هم کالری کمتری دارند.

 

5- نوشیدنی، فقط کم کالری

یادتان باشد در طول سفر تا حدامکان سراغ نوشیدنی های کم کالری بروید. باور کنید اصلا لازم نیست صدها کالری اضافی از نوشیدنی های شیرین وارد بدن مان کنیم. آب یا آبمیوه طبیعی و دوغ، بهترین جایگزین برای نوشیدنی های پرکالری مثل نوشابه و دلستر و… محسوب می شوند.

 

6- حواس تان به ترازو باشد

اگر می خواهید از مسافرت خود لذت ببرید و پس از بازگشت به خاطر افزایش وزن، خود را سرزنش نکنید، حواس تان به کالری غذاها و فعالیت بدنی تان باشد. به عنوان مثال پرس غذای تان را کوچک انتخاب کنید. حتی می توانید از منوی کودک، غذا سفارش دهید و به جای  غذای اصلی فقط پیش غذا سفارش دهید. همچنین می توانید غذای خود را با یکی از همراهان تان شریک شوید.

 

7- معضلی به نام آب به آب شدن

اصطلاح «آب به آب شدن» را شنیده اید؟ این اصطلاح زمانی به کار می رود که به دلیل سفر، وضعیت خواب، استراحت و تغذیه فرد به هم می ریزد و دچار مشکلات متعدد گوارشی می شود. بد نیست بدانید مصرف نوشیدنی های سالم و طبیعی تا حد زیادی جلوی بروز این حالت را می گیرد، اما مصرف میوه و سبزیجات تازه و البته ضدعفونی شده هم تاثیر به سزایی در رفع مشکل ایجادشده دارد.

 

8- اگر با هواپیما سفر می کنید

حتما شنیده اید که وقتی برخی ها با هواپیما سفر می کنند، دچار برخی مشکلات پروازی می شوند که آزاردهنده است. به همین دلیل توصیه می شود چند روز قبل از مسافرت، سیستم ایمنی خود را با مصرف موادغذایی مفید و ویتامین های مثل ویتامین C تقویت کنید. همچنین با مشورت پزشک، یک روز قبل از مسافرت های طولانی تا سه روز بعد از آن، آسپرین مصرف کنید، زیرا مشکل ترومبوز وریدهای عمقی با تشکیل لخته در عروق جزو مواردی است که در اثر بی تحرکی طولانی ایجاد می شود. همیشه سعی کنید یک بطری آب خنک و یک اسنک در کیف همراه خود داشت باشید.

حتی وقتی مدت زمان پروازتان بسیار کوتاه است. از طرفی حداقل 24 ساعت قبل از پرواز از داروهای ضداحتقال برای پیشگیری از بروز مشکلات بینی و گوش استفاده کنید. این داروها به حفظ سلامت و عدم احتقان سینوس ها و گوش ها کمک می کنند. هنگام سوارشدن به هواپیما هم آدامس بجوید. این کار باعث مساوی شدن فشار هوا در گوش میانی شما می شود و از گرفتن گوش پیشگیری می کند.

 

9- اگر قطار را انتخاب کرده اید

بسیاری بر این باورند قطار در مقایسه با اتومبیل وسیله راحت تری برای مسافرت است اما کابینی که انتخاب می کنید باید در بخش خانوادگی و دربست باشد. حتی اگر فکر می کنید هوا سرد نیست باز هم لباس گرم همراه داشته باشید. چون تغییر دمای هوا در طول مسیر اجتناب ناپذیر است. در عین حال، اگر در قطار دچار سرگیجه و حالت تهوع می شوید، هنگام حرکت، کتاب و مجله نخوانید و در صندلی هایی که خلاف جهت حرکت قطار هستند، ننشینید. هرجا هم که قطار توقف کرد، پیاده شوید، کمی آب بخورید و نفس عمیقی بکشید و کمی پیاده روی کنید. این کار موجب می شود خون در پاهای تان که مدت طولانی بی حرکت بوده است، جریان پیدا کند و مشکلی برای تان ایجاد نشود.

 

10- سفر با اتومبیل شخصی
اولین شرط سفر با خودروی شخصی این است که پیش از حرکت حتما سلامت ماشین را چک کنید. فراموش نکنید مواد غذایی و نوشیدنی بسته بندی شده و فاسدنشدنی مثل بیسکوییت و آب معدنی و کنسرو هم حتما باید همراه تان باشد. ترجیحا روز و ساعاتی را برای سفر انتخاب کنید که جاده ها شلوغ و پرترافیک نباشد.  در طول مسیر از قراردادن وسایل اضافی مانند بالش یا کیف در قسمت پشت صندلی های عقب که مانع دید راننده می شود، خودداری کنید. در عین حال این نکته را آویزه گوش تان کنید که خستگی و خواب آلودگی در حین رانندگی، عامل اصلی 30 درصد تصادفات در آزادراه ها و 20 درصد تصادفات جاده ای است و بیداری شبانه و کاهش هوشیاری عامل بسیار خطرناکی در بروز تصادفات مرگبار است که متاسفانه بسیاری آن را نادیده می گیرند.

 

11- حواس تان به محل اقامتتان باشد

اگر قصد اقامت در هتلی ارزان قیمت و مناسب دارید، می توانید سراغ هتل آپارتمان ها بروید. باید توجه داشته باشید که این هتل ها مکان هایی هستند که در آنها برای مدت کوتاهی از مهمان پذیرایی می شود و همه امکانات هتل های پرستاره را ندارند. اگر هم قصد کرایه کردن اقامتگاه های غیر از هتل را دارید، می باید ملحفه و روبالشی های تمیز حتما همراه تان باشد که دچار مشکلات پوستی و حساسیت و حتی بیماری ها عفونی مسری نشوید. همچنین اتاقی را انتخاب کنید که کمتر آلرژی زا باشد. به عنوان مثال اتاق های موکت دار یا فرش هایی با پرزهای فراوان، تخت هایی با پتوهای پرزدار، پرده های ضخیم و… ممکن است مشکل آفرین باشند؛ به ویژه برای بچه ها، سالمندان و افرادی که زمینه آلرژی های پوستی و تنفسی دارند.

 

12- شرط باز کردن چمدان ها

وقتی از سفر  به خانه برگشتید حتما باید چمدان ها را داخل حمام باز کنید. در این صورت، اگر حشره ای را با خودتان به خانه آورده باشید، همان جا از شرش خلاص خواهیدشد. وسایل کثیف را همان جا بشویید و لباس ها را از داخل نایلون به ماشین لباسشویی انتقال دهید. هر چیز غیرقابل شست و شویی را هم باید با الکل یا مواد ضدعفونی کننده دیگر ضدعفونی کنید.

 

13- از مسافرت تا تندرستی

بدون شک یک سفر خوب  خستگی یک سال کاری را از تن آدم بیرون می کند و باعث کاهش استرس و فشارهای روانی می شود. البته این موارد همه فواید مسافرت به شمار نمی ایند. سفر از هر نوعی که باشد باعث می شود برای مدتی از زندگی عادی خود دور شوید و همین مسئله به تنهایی انرژی شما زیادی به شما می دهد. اینکه بخواهید برنامه روزانه خود را کمی تغییر دهید به نوعی درمان محسوب می شود و این کار از کسل و خسته شدن فکر و جسم جلوگیری می کند.

 

بازگشت به طبیعت

سفرکردن باعث می شود که از چاردیواری خانه و محل کار و از همه مهم تر روزمرگی ها دور شوید و از طبیعت و هوای تازه و سالم لذت ببرید. هیچ فرقی نمی کند مقصدتان جنگل باشد یا مناطق ساحلی و کوهستانی چون بازگشت به طبیعت، آرامش بخش است و حال تان را حسابی جا می آورد.

دانستنیهای سفر

بیمه سفر

بیمه سفر، بیمه‌ای است که برای پوشش هزینه‌های پزشکی، لغو سفر، گم‌کردن اسباب سفر، سوانح هوایی و دیگر خسارات وارده در زمان سفر، هم در سطح بین‌المللی و هم در سطح داخلی، درنظرگرفته‌شده است.

 

بیمه سفر از همان زمان رزرو یک سفر برای پوشش کلی در طی آن سفر باید تهیه شود. گاهی ممکن است بیمه‌نامه چندسفره‌ باشد که تعداد بدون محدودیتی سفر را در داخل یک چهارچوب زمانی پوشش می‌دهد. بعضی از بیمه‌نامه‌ها، گزینه‌های مخارج پزشکی بیشتر و کمتری را ارائه می‌دهند. عمدتا بیمه‌نامه‌هایی با مخارج پزشکی بالاتر به کشورهایی اختصاص دارد که هزینه‌های پزشکی در آن شدیدا بالا است، مثل آمریکا.

 

انواع پوشش بیمه

معمول‌ترین خطراتی که به‌وسیله بیمه سفر تحت پوشش قرار می‌گیرند عبارتند از:

 • فوریت‌های پزشکی
 • لغو، کوتاه‌سازی یا وقفه در سفر

این موارد، هزینه‌های توافقی یا هزینه‌های به‌کار نرفته در سفر و هزینه‌های پیش‌پرداخت‌شده (از جمله هرهزینه مازاد متحمل‌شده به سفر، در صورتی‌که ضروری و منطقی به‌نظر برسند)، و لغو و کوتاه‌شدن سفر تحت شرایط گوناگون از جمله موارد زیر را با توجه به بیمه‌نامه پوشش می‌دهد:

 • مرگ، آسیب جسمانی، کسالت، بیماری یا بارداری
 • قرنتینه اجباری
 • ابلاغ مقامات رسمی
 • فراخوانده شده به عنوان شاهد
 • فسخ اشتغال (در صورتی‌که پیش از رزرو سفر درباره آن چیزی نمی‌دانستید)
 • فراخوانده شدن به خدمت، درصورتی‌که عضو نیروهای مسلح یا دیگر سازمان‌های امنتیتی یا دفاعی باشید.
 • ممنوعیت دولتی سفر به مقصد موردنظر
 • تخلیه مقصد موردنظر به‌طور رسمی توصیه شود
 • مذاکرات رسمی درباره عزیمت یا اقامت در مقصد موردنظر
 • بازگشت پناهندگان سیاسی
 • رجعت خردسالان
 • لغو سفر
 • وقفه در سفر
 • بیمه‌ بهداشتی بازدیدکنندگان
 • مرگ تصادفی، صدمه یا ناتوانی
 • هزینه مراسم کفن و دفن در خارج از کشور
 • گم‌کردن، به‌سرقت رفتن و یا آسیب دیدن اسباب سفر، اموال شخصی و یا مدارک سفر
 • تعویق در تحویل بار (و جایگزینی اضطراری اقلام ضروری)
 • از دست دادن پرواز به‌دلیل زمان‌بندی خطوط هوایی
 • تاخیر در پرواز به دلیل شرایط جوی
 • هواپیما ربایی

بیمه پزشکی ممکن است مخارج هر رخداد را تا سقف خاصی پوشش دهد یا حداکثر محدودیت برای استفاده از بیمه تعیین شود.

 

موارد اختیاری پوشش بیمه

بعضی از بیمه‌نامه‌های سفر، هزینه‌های اضافی را برای پوشش بیمه ارائه می‌دهند، اما این موضوع بین انواع شرکت های بیمه ای بسیار متفاوت است. علاوه بر این، برای هزینه‌های خاص می‌توان بیمه‌های مجزایی را خریداری کرد، مانند:

 • شرایط از پیش موجود (مانند آسم و دیابت)
 • ورزش‌هایی با ریسک محیط طبیعی (مانند اسکی، غواصی)
 • سفر به کشورهای پرمخاطره (به دلیل جنگ، بلایای طبیعی یا اقدامات تروریستی)
 • پوشش‌ اضافی AD&D (مرگ و جراحت تصادفی)
 • عجز در پرداخت دین شخص ثالث (برای مثال، هتل یا خطوط هوایی که شما را مجبور به پیش‌پرداخت غیرقابل استردادی می‌سازد که به اجرا گذاشته شده است)
 • حمله شدید بیماری‌های از پیش موجود

 

موارد استثنا

 • شرایط پزشکی از پیش موجود
 • جراحی یا معالجه انتخابی
 • جنگ یا ترور، ممکن است بعضی از طرح‌ها این خطر را پوشش دهند و بعضی دیگر تنها اقدامات تروریستی را پوشش می‌دهند.
 • آسیب یا بیماری ناشی از مصرف الکل یا مواد مخدر

بیمه سفر می‌تواند در ۲۴ ساعت شبانه‌روز و هفت روز هفته خدمات مفیدی را ارائه دهند که شامل خدمات محافظتی و اظطراری کمک به سفر است.

اطلاعات ویزا

همراهان همیشگی آریانا پرواز باید قبل از پرواز از نیاز یا عدم نیاز به ویزا برای ورود به کشور مقصد مطمئن شوید.

لطفاً توجه داشته باشید که مدارک مورد نیاز برای صدور ویزا و ورود به کشورهای مختلف متفاوت است و بدون اطلاع تغییر می کند. از این رو، منابع موجود در این صفحه راهنمای شما خواهند بود.

اطلاعات ارز

برای اطلاعات بیشتر در خصوص نرخ ارز با همکاران ما تماس بگیرید.

چه چیزهایی باید داشته باشم؟

وسایل مورد نیاز در سفر

 

لباس برای سفر
تی شرت/ بلوز: همراه داشتن 5 بلوز آستین بلند یا کوتاه (چه تعداد از هر کدام بستگی به فصل دارد) .آوردن بلوز آستین بلند که در صورت لزوم با تا کردن آستین ها به بلوز آستین کوتاه تبدیل می شود بهتر است. به جنس لباسها هم توجه کنید که در اثر گذاشتن در چمدان بیش از اندازه چروک نشود.

شلوار/شلوارک: دو جفت مورد نیاز است،شلوارها باید نازک و خنک (ترجیحا نخی) باشند تا در هوای گرم و مرطوب باعث آزار شما نشود.جین در فصل تابستان گرم است و دیر خشک می شود.بسیاری از مسفران شلوارهایی که دارای جیب زیپ دار هستند را ترجیح می دهند تا کیف پول خود را در آن قرار داده و از خطر دزدیده شدن حفظ کنند.آوردن یک شلوارک در سفر کافیست،زیرا هم بیرون و هم  برای شنا در دریا یا دریاچه قابل استفاده است.

لباس زیر و جوراب: آوردن پنج دست لباس زیر و جوراب کافیست.بهتر است جنس لباسها نخی باشد تا زودتر خشک شود.

کفش: یک جفت کفش راحت ورزشی که برای راه رفتن های طولانی مناسب است و یک جفت کفش تابستانی برای بیرون رفتن همراه خود داشته باشید.

پلیور: یک پلیور گرم،سبک و با رنگ تیره همراه داشته باشید.

ژاکت: یک ژاکت سبک با رنگ روشن و مقاوم در برابر آب و باد برای احتیاط دربرابر باران های ناگهانی فصل تابستان همراه خود ببرید.

کراوات یا شال: هرچیزسبکی که با تمام لباسهای شما هارمونی داشته باشد تا در صورت استفاده چهره ی شما را جالب و دلنشین نشان دهد.

لباس شنا: اگر به جایی سفرمی کنید که امکان شنا وجود دارد،لبای شنایتان را فراموش نکنید.

لباس خواب: یک دست لباس بسیار سبک،خنک و راحت برای خواب همراه داشته باشید.

اسناد/پول/اطلاعات سفر
تهیه کردن کیف زیپ دار کمربندی که دارای حجم کم باشد تا در زیر لباس قرار گیرد و از سرقت یا گم شدن در امان باشد.مقداری پول نقد به همراه کارت اعتباری خود همراه داشته باشید. برداشتن پاسپورت، بلیط ” قطار یا هواپیما “، مدارک مربوط جهت اجاره ماشین، گواهینامه و هر کارت دیگری که احتمال می دهید در طول سفر به آن نیاز پیدا خواهید کرد را فراموش نکنید. یک کپی  از مدارک مهم خود تهیه کنید تا در صورت سرقت یا گم شدن،از کپی آن استفاده کنید.اطلاعات تماس های ضروری را در صورت داشتن بیمه درمانی یا سفر همراه خود داشته باشید.
کتاب راهنما و نقشه هایی که برای سفر تهیه کرده اید را فراموش نکنید.
یک دفترچه یادداشت با قلم در جیب خود داشته باشید.
یک کیف کوچک برای روزهایی که در هتل اقامت دارید و می خواهید برای خرید یا تفریح بیرون بروید و وسایل کمی همراه خود دارید، ببرید.

 

لوازم آرایشی وبهداشتی و شخصی:

– کیف لوازم آرایشی و بهداشتی خود را هرگز فراموش نکنید.

– داروها و ویتامین های خود را همراه با نسخه ی تجویز شده با خط خوانا و واضح در جای مناسبی از چمدان جای دهید.

– بسته ی کوچکی از کمک های اولیه همراه خود داشته باشید.

– عینک، لنز و عینک آفتابی خود را همراه با جای مناسب خودشان فراموش نکنید.

– چند کیسه ی پلاستیکی در سایزهای مختلف برای گذاشتن خوراکی ها در زمان رفتن به پیک نیک بردارید.

– چند صابون کوچک برای استحمام یا شستن دست ها همراه دستمال های کوچک تهیه کنید.البته در هتل شامپو وجود دارد اما این موارد را محظ احتیاط همراه داشته باشید.

– یک طناب کوچک و سبک برای آویزان و خشک کردن لباس ها در هتل همراه داشته باشید.

– امروزه دستمال کاغذی در همه ی هتل ها حتی هتل های ارزان هم وجود دارد اما اگر بخواهید می توانید همراه خود داشته باشید زیرا در طول سفر بلا استفاده نمی باشد.همچنین لیف حمام خود را ففراموش نکنید.

– همراه خود نخ،سوزن،سنجاق و چند دکمه داشته باشید.

– در اکثر هتل ها سشوآر وجود دارد و در صورت لزوم می توانید ارزان آنرا تهیه کنید اما اگر نمی خواهید ریسک کنید،همراه خود  سشوآر ببرید.

 

وسایل و ابزار الکترونیکی:

– تلفن همراه که امروزه یک وسیله ضروری محسوب می شود. برای انجام بسیاری از کارها،در ارتباط بودن با خانواده،استفاده ازاینترنت،GPS و ارسال متن وجود تلفن همراه لازم است.

– دوربین دیجبتال همراه یک کارت حافظه اضافی و باتری، و شارژر و یک کابل برای دانلود تصاویر را فراموش نکنید.

اگر حجم فعالیت و کار شما زیاد است ،در صورت لزوم لپ تاپ خود را همراه ببرید.

– USB،هدفون و دستگاه GPS را فراموش نکنید.

یک باتری اضافی با شارژر دستگاه هایی که همراه خود دارید را نیز فراموش نکنید.

 

چند گزینه ی دیگر که آوردن آنها بستگی به راه روش سفر شما دارد:
تدارکات پیک نیک:
– بشقاب پلاستیکی،قاشق،چنگال،فنجون،چاقو و در صورت لزوم کمی فلفل و نمک.

– همراه داشتن حداقل یک بطری آب ضروری است.

– یک چراغ قوه کوچک برای زمانی که در هتل برق رفت یا در خیابانی تاریک یا ماشین به آن احتیاج پیدا کردید همراه داشته باشید.

– چند بالش تخت و کم حجم همراه داشته باشید.

– یک قفل کوچک همراه داشته باشید تا در صورت لزوم برای قفل کردن کیف یا کمدتان از آن استفاده کنید.

– چند کتاب مورد علاقه ی خود را با خود ببرید.اگر در خانه ی کسی مهمان خواهید بود،حتما یک سوغاتی کوچک برای احترام خریداری کنید.

امنیت اقتصادی

روشهایی برای حفظ امنیت پول در سفر

امنیت پول در سفر

اگر چه سفر می تواند به اندازه زندگی در کشور خودتان امن باشد اما در هر حال بودن در یک کشور خارجی ممکن است با مشکلاتی همراه باشد. زبان آن کشور را متوجه نشدن، گم کردن مسیرها و تجربه شوک و اختلافات فرهنگی همه اینها مسائلی است که ممکن است منجر به برخی مشکلات از جمله مشکلات مالی در سفر شود. بنابراین حفظ امنیت پول در سفر از مهمترین دغدغه های یک گردشگر است که در اینجا راههایی را ارائه می کنیم که با رعایت آنها میتوان از این خطر در طول سفر بکاهیم.

 

همراه خود دلار آمریکا ببرید.

حتی اگر به کشوری سفر میکنید که ارز رایجشان دلار آمریکا نیست، حتما مبلغی دلار آمریکا به عنوان پشتیبان سفر خود همراه داشته باشید. دلار آمریکا در بسیاری از کشورها پذیرفته میشون و به راحتی می توانید آنها را به هر ارزی که میخواهید تبدیل کنید. پیشنهاد می کنیم حدود 200 دلار اضافی همیشه همراه خود داشته باشید و آن را در جاهای مختلف نگه دارید. مثلا می توانید 50 دلار را در کوله پشتی اصلی، 50 دلار در کیف روزانه، 50 دلار در کیف پول و 50 دلار را در کفشتان نگه دارید. در این صورت اگر از شما دزدی شود و یا کیفتان را بدزدند به اندازه ای پول دارید که بتوانید در یک هاستل اقامت کنبد، غذایی بخرید و بتوانید به خانواده یا بانکتان تلفن بزنید.

 

یک کیف الکی همراه داشته باشید.

اگر به جایی سفر میکنید که جیب بری از مشکلات رایج گردشگران در آن منطقه است مثل آمریکای جنوبی، برای حفظ امنیت پول در سفر خود، یک کیف الکی و ساختگی به جز کیف اصلیتان همراه داشته باشید. کیفی که مقدار کمی پول و چند کارت اعتباری الکی در آن وجود داشته باشد. در این صورت اگر کسی به شما نزدیک شد و کیفتان را از شما خواست آن کیف الکی را به او بدهید.

 

لباسهایی بپوشید که جیب مخفی داشته باشند.

پیشنهاد نمی کنیم که در طول سفرتان از کیفهای کمربندی زیر لباستان استفاده کنید چون خیلی راحت نیستند، در هوای مرطوب پس از چند روز بوی نامطبوعی می گیرند و هرزمان که بخواهید پولی بپردازید هم با مشکل لباسهایتان روبرو می شوید . در ضمن در مناطقی که جیب برها زیادند با در نظر گرفتن شما به راحتی متوجه می شوند که از این کیفها در زیر لباستان استفاده می کنید.

برای حفظ امنیت پول در سفر، به جز کیفهای کمربندی گزینه های دیگری هم وجود دارد. شما می توانید از لباس زیرهایی استفاده کنید که جیب دارند و تیشرتها و کتهایی بخرید که جیب مخفی دارند. این لباسها برای سفرهای طولانی مدت بسیار مناسبند به خصوص زمانی که در طول شب هم سفر می کنید زیرا پولتان کاملا به خودتان چسبیده و با خیال راحت می توانید بخوابید. دقت کنید که هرگز در یک مکان عمومی از این جیبهای مخفی پولی درنیاورید چون دزدهای در کمین کاملا متوجه این قضیه می شوند و اگر هم مجبور شدید چنین کاری انجام دهید اول به دقت اطرافتان را بررسی کنید و سپس پول دربیاورید.

 

همه پولی که دارید را حمل نکنید.

همه مقدار پولی که از دستگاه خودپرداز و یا بانک گرفته اید را همراه خود به این طرف و آن طرف نبرید. جهت حفظ امنیت پول در سفر و در گشتهای روزانه، فقط میزانی که احتمال می دهید خرج کنید با میزانی بیشتر برای مواقع اورژانسی همراه داشته باشید. در این صورت اگر از شما دزدی شود تنها 20 دلار از دست می دهید نه همه 250 دلاری که از بانک گرفته اید. در ضمن پیشنهاد میکنیم که بیش از یک کارت اعتباری همراه داشته باشید و آنها را در جاهای جداگانه نگه دارید.

 

پیش از سفر از کارتهای اعتباری خود عکس بگیرید.

از همه مدارک مهم خود پیش از سفر عکس بگیرید و آنها را برای خود ایمیل کنید. به خصوص حتما از همه کارتهای اعتباری خود، ویزاهای پاسپورت و خود پاسپورت عکس بگیرید. در این صورت اگر احتمالا آنها را از شما بدزدند تا زمانیکه به اینترنت دسترسی دارید به اطلاعات کارتهای خود دسترسی دارید و می توانید در مواقع ضروری به صورت آنلاین پرداختهای خود را انجام دهید.

 

به بانک خود اطلاع دهید که به کجا سفر می کنید.

پیش از اینکه عازم سفر شوید با بانک خود تماس بگیرید و به آنها تاریخ سفر و محل سفر خود را اطلاع دهید. اگر آنها اطلاع داشته باشند در صورت مفقود شدن یا دزدیده شدن کارت اعتباریتان سریعتر و راحتتر کارت شما را بلاک می کنند.

 

سعی کنید از دستگاههای خودپرداز داخل بانک استفاده کنید.

برای حفظ امنیت پول در سفر، سعی کنید تنها از دستگاههای خودپرداز داخل بانک استفاده کنید. برخی دستگاههایی که در نقاط  شلوغ و پر از گردشگر قرار دارند ممکن است دردسرهایی برای شما ایجاد کنند.

 

برای خریدهای بزرگتر از کارت اعتباریتان استفاده کنید.

اگر قصد خرید سوغات گران قیمت دارید بهتر است از کارت استفاده کنید. در این صورت اگر آنچه خریده اید را دزدیدند می توانید به کمپانی صادر کننده کارتتان زنگ بزنید در برخی موارد پول خریدتان را به شما بر میگردانند.

از گاوصندوق موجود در اقامتگاه خود استفاده کنید.

در هنگام گشت و گذار هیچ وقت نمی توانید کاملا حواس جمع باشید. بهتر است مبلغ اصلی پول خود و وسایل ارزشمندتان  را در گاو صندوق هتل بگذارید تا امنیت بیشتری داشته باشد.

 

قبل از اینکه عازم سفر شوید نرخ تبادل ارز را چک کنید.

اگر قرار است به چند کشور مختلف سفر کنید اطلاع داشتن از نرخ تمامی ارزها کمی مشکل است اما بهتر است قبل از ورود به کشور جدید حتما این کار را انجام دهید. برخی از صرافان ممکن است کمی کلاهبرداری کنند و قیمتهای بیشتر از حد واقعی به شما بگویند پس بهتر است از نرخ ها مطلع باشید. گاهی اوقات راننده تاکسیهای فرودگاه هم از ناآگاهی گردشگران سواستفاده می کنند و قیمتهای پرت میدهند.

 

کارت پیش پرداخت همراه داشته باشید.

کارت پیش پرداخت مانند کارت های استاندارد اعتباری می باشد، با این تفاوت اصلی که قبل از خرج کردن کارت از پیش باید آن را شارژ نمایید. کارت های از پیش پرداخت به غیر از قابلیت پرداخت در فروشگاه ها و به صورت آنلاین یا برداشت پول از دستگاه های خودپرداز می توانند راه مناسبی برای بودجه بندی نیز باشند. اگر میزان زیادی این کارتها را شارژ نکنید برای حفظ امنیت پول در سفر خیلی به شما کمک میکند.

 

در قسمت بازرسی فرودگاه حواس خود را جمع کنید.

ممکن است این اتفاق بیافتد هرچند که نادر است. وقتی میخواهید از بازرسی فرودگاه رد شوید و می خواهید  لوازم خود را از دستگاه اسکنر رد کنید، حتما کیفها و چمدانهای خود را روی دستگاه ناقل قرار دهید و آن طرف منتظر وسایلتان باشید. در این صورت احتمال اینکه وسایلتان را کسی بردارد کم می شود.

در سفر شما

اطلاعات پرواز

 قوانین و مقررات پیش از پرواز در فرودگاه

 

ساعات مندرج بر روی بلیت یا رسید مسافر، ساعات حرکت هواپیما می باشند . زمان حضور مسافردر فرودگاه که توسط شرکت حمل کننده اطلاع رسانی می شود یا در برنامه پروازی شرکت هواپیمائی اعلام می گردد، آخرین مهلتی است که مسافرین محترم می بایست جهت انجام کلیه تشریفات قبل از پروازدر فرودگاه حاضر شوند. هیچ پروازی به علت عدم حضور مسافر در موعد مقرر ، به تأخیر نخواهد افتاد و در اینگونه موارد هیچگونه مسئولیتی پذیرفته نخواهد شد

توصیه می گردد درپروازهای خارجی 3 ساعت و در پروازهای داخلی یک 1ساعت و 30 دقیقه قبل از زمان پرواز به باجه پذیرش مراجعه فرمایید.درپروازهای داخلی 20 دقیقه و درپروازهای خارجی 60 دقیقه قبل از زمان پرواز باجه های پذیرش مسافر بسته می شوند

 

کالاهای مجاز قابل حمل در کابین هواپیما

مسافرین محترم می توانند اشیاء ذیل را بعنوان بار دستی مجاز حمل نمایند

یک پالتو ،شال (شنل) یا پتو

یک چتریا عصا

یک کیف دستی زنانه یا مردانه

مقدار متناسبی نشریه یا یک کتاب جیبی

یک دوربین عکاسی کوچک یا دوربین شکاری

گهواره کوچک دستی و غذای کودک

صندلی تاشو وعصای بیمار

یک دستگاه لپ تاپ

 

کالاهای خطرناک غیرقابل حمل در جامه دان

به دلایل ایمنی ، اشیاء خطرناک مندرج در ذیل ، نباید در جامدان مسافر حمل شوند

گازهای متراکم شده– ( با انجماد بالا ، قابل اشتعال ،غیر قابل اشتعال و سمی ) مانند بوتان ، اکسیژن ،نیتروژن مایع ، سیلندر اکسیژن تنفسی

مواد خورنده مانند اسیدها، مواد قلیایی، جیوه ای وباطری های حاوی اسید مایع

مواد منفجره ، مهمات ، مواد آتش بازی و نور افشانی

مواد یا مایعات قابل اشتعال مانند گاز فندک ، کبریت ، رنگ ، تینرها و مواد محترقه

مواد رادیواکتیو کیفهای دستی و یا چمدانهای مجهز به سیستمهای هشدار دهنده

مواد اکسید کننده مانند پودر سفید کننده ، پروکسیدها

سموم و مواد عفونی مانند حشره کشها ، نابود کننده علفهای هرز و میکروبهای زنده آزمایشگاهی

سایرکالاهای خطرناک مانند مواد مغناطیسی ، مضر و حساسیت زا

مسافر مجاز است داروها و لوازم آرایشی به مقدار محدود و مورد نیاز در طی سفر حمل نماید ، مانند اسپرهای مو، عطر وداروهای حاوی الکل .

حمل بسیاری از این مواد بصورت محموله هوایی و در بسته بندی مناسب تحت مقررات بارامکان پذیر می باشد .

 

آگاهی به مسافران در خصوص حدود مسوولیت (پیمان ورشو)

چنانچه مقصد نهایی مسافر و یا توقف وی در کشوری غیر از کشور مبداء باشد ، کل سفر ایشان شامل هر بخشی که تماماً داخل کشور مبداء یا مقصد انجام پذیرد ، مشمول مقررات پیمان ورشو خواهد شد . برای چنین مسافرانی در یک سفر به / از یا یک مکان توقف مقرر در ایالات متحده آمریکا، به موجب این پیمان و قراردادهای منعقده مخصوص حمل مسافرکه دربرگیرنده تعرفه های اجرایی می باشند ، تعهّد شرکتهای حمل و نقل هوایی خاصی و طرفین قراردادهای مذکوردر قبال مرگ یا صدمه به مسافران ، در اغلب موارد محدود به جبران خسارت مسلّمی است که از 75000 دلار آمریکا برای هر مسافر تجاوز نمی نماید و این سقف مسئولیت به قصور از جانب شرکت هواپیمائی بستگی ندارد . برای مسافرانی که مشمول شرایط فوق نمی گردند ، جبران خسارت در قبال مرگ و آسیب به مسافران در اکثر موارد تقریباً به 10000دلار یا 20000 دلار محدود می شود .

اسامی شرکتهای حمل و نقل هوایی و یا طرفین قراردادهای خاص در تمامی دفاتر فروش بلیت مربوطه قابل دسترس می باشد و در صورت تقاضا قابل بررسی خواهند بود . حمایت بیشتر در این زمینه معمولاً با ابتیاع بیمه از یک شرکت خصوصی فراهم می گردد. اینگونه پوشش بیمه ای متأثر از حدود مسئولیتهای شرکتهای حمل و نقل هوایی تحت پیمان ورشو یا قراردادهای خاص شرکتهای حمل و نقل هوایی نخواهد بود . جهت کسب اطلاعات بیشتر با شرکت هواپیمائی مربوطه یا نماینده شرکت بیمه مشورت نمایید .

توجه : حدود مسئولیت از 75000دلار به بالا مشمول هزینه های حقوقی می شود بجز در مواردی که ادعای خسارت در دادگاه طرح و حکم جداگانه ای از سوی دادگاه نسبت به هزینه های حقوقی صادر می شود ، دراین صورت حدود مسئولیت بدون درنظرگرفتن حق الزحمه و هزینه های حقوقی بایستی جمعاً 58000 دلار باشد .

اسکان و حمل و نقل

انتخاب مناسب ترین شیوه حمل و نقل در سفر

سال ها پیش وسایل حمل و نقل به حدی محدود بود که صحبت درباره انتخاب نوع حمل و نقل بیشتر شبیه یک شوخی به نظر می رسید. در برهه ای از زمان، انسان برای سفرهایش تنها می توانست بر روی کالسکه آن هم در مسافت های محدود حساب باز کند.

روز به روز با افزایش تقاضا برای جابه جایی و سفر، انواع جدیدی از حمل و نقل رواج پیدا کرد تا جایی که امروزه انتخاب های گوناگونی از حمل و نقل برای جابه جایی و سفر پیش روی شما قرار دارند. انتخاب هایی که علاوه بر سهولت سفر ممکن است موجب بروز سر در گمی و تصمیم نادرست شما شوند.

حمل و نقل یکی از مسائلی است که در برنامه ریزی سفر نقش مهمی را بازی می کند چرا که اولین چیزی است که در اولین دقایق سفر با آن روبه رو خواهید شد. همچنین حمل و نقل به عنوان یکی از اجزای سفر تاثیر زیادی بر هزینه ی سفر و تحقق هدف سفرتان خواهد داشت. پس بررسی انواع گوناگون آن مهم به نظر می رسد و باید تصمیمی هوشمندانه درمورد آن گرفته شود.

در این مطلب قصد داریم نکاتی را در مورد انتخاب نوع حمل و نقل برای سفرتان به شما ارائه دهیم.

با آریانا پرواز  همراه باشید…

 

نکات مهم در انتخاب نوع حمل و نقل در سفر

 

قبل از اینکه به معرفی انواع وسایل حمل و نقل در سفر بپردازیم، توجه به چند نکته بسیار ضروری به نظر می رسد:

۱- دسترسی ها

گزینه های در دسترس حمل و نقل را بررسی کنید. در دسترس بودن یا نبودن آنها یکی از مسائلی است که تصمیم شما را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. گاهی پیش می آید که یک وسیله ی حمل و نقل، سفر را آسان می کند اما دسترسی به آن به حدی سخت است که مزایایش دیگر به چشم نمی آیند.

۲- هزینه ها

یکی از مسائل مهمی که در همه ی مراحل سفر نقش مهمی را بازی می کند میزان بودجه و هزینه است. در مورد هزینه های حمل و نقل باید بر روی هزینه های متنوعی تفکر کنید. این هزینه ها می تواند موارد زیر را در بر گیرد:

* هزینه بلیط وسایل حمل و نقل عمومی

* هزینه اجاره ماشین در مقصد یا در مسیر

* هزینه سوخت ماشین شخصی یا اجاره ای

* هزینه عوارض مسیرهای مختلف

* تعمیرات و چکاپ ماشین شخصی

 

۳- مدت زمان سفر

در مطلب راهنمای انتخاب مقصد مناسب سفر اشاره کردیم که مدت زمان سفر می تواند شرایط خاصی را برای سفر شما ایجاد کند. در سفرهای کوتاه مدت به منظور استفاده ی بیشتر از جاذبه های مقصد بهتر است سریع ترین وسیله را برای رسیدن به مقصد انتخاب کنید. البته همین امر موجب افزایش در هزینه های سفر شما خواهد شد.

سفرهای بلند مدت قدرت انتخاب بیشتری به شما می دهند و می توانید بدون نگرانی از کمبود وقت یکی از راه ها را انتخاب کنید و خود را به مقصد برسانید. در انتخاب نوع حمل و نقل مدت زمانی که طول می کشد هر یک از وسایل شما را به مقصد برسانند را در نظر بگیرید.

۴- مسافت سفر

طولانی بودن راه زمان زیادی را از شما می گیرد و شما را مجاب می کند که سریع ترین راه را برای رسیدن به مقصد انتخاب کنید. ممکن است کمی هزینه های شما افزایش یابد اما راحتی بیشتری را تجربه خواهید کرد.

در مسافت های کوتاه تر بر روی گزینه های متنوعی از حمل و نقل می توانید حساب باز کنید چرا که کوتاه بودن مسیر باعث می شود زمان زیادی را در راه به هدر ندهید. البته باید توجه داشت که گاهی لذت سفر در گذر از مسیرِ آن نهفته است و باید زمان زیادی را در آن گذراند.

 

۵- تعداد مسافران

میزان ظرفیت وسایل حمل و نقل یکی از ویژگی های مهم آنها می باشد. بسته به تعداد مسافران می توانید نسبت به انتخاب وسیله ی حمل و نقل انتخاب کنید. گاهی برای مسافران مهم است که در تمام طول مسیر در کنار یک دیگر باشند. در این صورت دامنه ی محدودتری از انتخاب ها پیش روی شما قرار می گیرد.

۶- راحتی و آسایش

راحتی و آسایش در سفر برای هر کس تعاریف خاصی را در بر دارد. اما بسته به بودجه، زمان و هدف سفر سعی کنید راحت ترین وسیله را برای خود انتخاب کنید. توانایی همسفرانتان را برای استفاده از همه ی وسایل حمل و نقل در نظر بگیرید. گاهی نشستن طولانی مدت در یک وسیله ی نقلیه برای برخی افراد خوشایند به نظر نمی رسد. حتی ممکن است محدودیت های بدنی و سلامتی مانعی برای استفاده ی آنها از یک وسیله ی نقلیه ی خاص باشد.

۷- امنیت و حریم خصوصی

همیشه در سفرهایتان حداکثر امنیت را برای خود و همسفرانتان در نظر بگیرید. این فاکتور در مورد حمل و نقل به ویژه در سفرهای بین المللی و مسیر های تازه و نو نقش مهمی را ایفا می کند.

مسئله ی دیگر حفظ حریم خصوصی شما در سفر است. نمونه ی بارز اهمیت حریم خصوصی در مورد مسافران تجاری صادق است. در سفرهای کاری ممکن است شما در مورد مکالمات تلفنی و یا استفاده از شبکه های اجتماعی نیاز به حریم خصوصی داشته باشید. شاید هم به همراه خانواده سفر می کنید و بر روی مسائل این چنینی حساسیت خاصی دارید. حتما مسئله ی حریم خصوصی در حمل و نقل را در نظر بگیرید.

 

۸- تنوع در حمل  نقل

وابسته به انتخاب های رایج دیگران نباشید و تحقیق درستی در مورد وسایل در دسترس انجام دهید. گاهی برای مسیر های طولانی می توانید از انواع مختلف حمل و نقل برای رسیدن به مقصد استفاده کنید و یا می توانید با ترکیبی از وسایل حمل و نقل سفر راحت تری را تجربه کنید.

۹- حمل و نقل در مقصد

برای گشت و گذار در مقصد نیاز به وسیله ای برای جابه جایی دارید. حواستان را خوب جمع کنید و گزینه های حمل و نقل در مقصد را نیز مورد بررسی قرار دهید. گاهی ممکن است انتخاب های متفاوتی پیش روی شما قرار گیرند، انتخاب هایی که اصلا فکرش را هم نمی کردید.

اگر مایلید که در مقصد وسیله نقلیه ی شخصی خود را در اختیار داشته باشید اما طی کردن مسیر با آن برایتان خسته کننده است می توانید از سیستم حمل خودرو توسط کشتی یا قطار استفاده کنید و وسیله ی خود را در مقصد تحویل بگیرید. گزینه های این چنینی در هر شرایطی می توانند به کمک شما بیایند به شرطی که کمی وقت بگذارید و برنامه ریزی درستی داشته باشید.

 

۱۰- هدف سفر

مرتبا این سوال را در ذهن داشته باشید که ” به چه دلیل سفر می کنم؟ ” . پاسخ به این سوال به شما کمک می کند که همواره تصمیم درستی بگیرید. علت تاکید بر این مسئله این است که از هدف اصلی سفر خود منحرف نشوید و به تجربیاتی که دوست دارید، دست پیدا کنید.

اگر شما صرفا برای دلایل کاری سفر می کنید شاید تماشای جاذبه های مسیر برایتان مهم نباشد. شاید هم دوست دارید در مسیر جاهای ناشناخته را کشف کنید و وقت بیشتری را بخواهید در آن بگذرانید. در هر صورت باید در تمام مدت سفر به این مسئله توجه ویژه ای داشته باشید.

انتخاب نوع حمل و نقل

حالا با توجه به نکات گفته شده می توانید به بررسی انواع حمل و نقل و مزایا و معایب آنها بپردازید و در نهایت یکی را انتخاب کنید.

۱- اتومبیل شخصی

شاید رایج ترین نوع حمل و نقل در دنیا مربوط به اتومبیل های شخصی باشد که در جاده ها در حرکت هستند. بسیاری از افراد ترجیح می دهند سفر خود را با وسایل شخصی خود انجام دهند.

مزایا:

اتومبیل شخصی معمولا ارزان ترین نوع حمل و نقل در سفر است.

وقتی با اتومبیل سفر می کنید آزادی عمل بیشتری دارید و می توانید در هر جایی توقف کنید، غذا بخورید، استراحت کنید و یا از مناظر لذت ببرید.

در هر لحظه از سفر می توانید تغییراتی را در برنامه سفر ایجاد کنید.

دیگر نگران حمل و نقل در مقصد نیستید.

معایب:

گاهی ممکن است با افزایش قیمت سوخت، هزینه سفر با اتومبیل از بقیه ی وسایل حمل و نقل بیشتر شود.

رانندگی می تواند موجبات خستگی افراد و کاهش کیفیت تجربیات سفر را فراهم آورد.

هزینه های پیش بینی نشده همچون تعمیرات را باید در نظر گرفت.

بروز نقص فنی می تواند ساعت ها و حتی روزها شما را از ادامه ی سفرتان باز دارد.

خطرات جاده های ناشناخته نیز از مسائلی است که سفر با اتومبیل را تحت تاثیر قرار می دهد.

استفاده از اتومبیل برای کسانی مناسب به نظر می رسد که :

با گروه خانواده و یا دوستان سفر می کنند.

حداقل دو نفر در گروه توانایی رانندگی را دارند.

می خواهند در سفر آزادی عمل داشته باشد و مقاصد کمتر شناخته شده را کشف کنند

 

۲- اتومبیل اجاره ای

اتومبیل اجاره ای آن چنان که باید جای خود را در میان حمل و نقل سفر نیافته است اما روز به روز سعی دارد تغییراتی را در نگرش افراد به سفر پدید آورد. استفاده از اتومبیل اجاره ای بیشتر در مقاصد رایج است یعنی در شهرهایی که شما امکان بردن اتومبیل شخصی را ندارید و برای گشت و گذار خود ترجیح می دهید از یک اتومبیل اجاره ای استفاده کنید. در اینجا مزایا و معایب استفاده از اتومبیل اجاره ای در مقصد را بررسی می کنیم:

مزایا:

با اجاره کردن اتومبیل می تواند در برخی هزینه های حمل و نقل در مقصد صرفه جویی کنید.

آزادی عمل بیشتری در گشت و گذار دارید.

در صورت بروز هر گونه مشکل می توانید بر روی موسسه اجاره اتومبیل حساب باز کنید.

معایب:

رانندگی با یک اتومبیل جدید و در یک شهر جدید با قوانین خاص می تواند برای شما مشکل ساز باشد.

ممکن است موسسه ی کرایه اتومبیل به همه ی تعهدات خود عمل نکند.

استفاده از اتومبیل اجاره ای به مسافرانی پیشنهاد می شود که:

آشنایی نسبتا خوبی با مقصد و قوانین آن دارند.

خواستار آزادی عمل در گشت هایشان در مقصد هستند.

رانندگی را به خوبی فرا گرفته اند و قدرت انطباق با شرایط خاص مقصد را دارند.

 

۳- اجاره ی وسیله نقلیه با راننده

در اصطلاح عام به این کار دربست کرایه کردن یک وسیله نقلیه می گویند. ممکن است شما دلتان بخواهد که به صورت جاده ای سفر کنید اما توان رانندگی ندارید و یا اینکه نمی خواهید خطرات آن را پذیرا باشید. در این صورت شما می توانید بسته به تعداد مسافران وسیله ی نقلیه ی مناسبی را ب همراه راننده کرایه و در تمام طول سفر از آن استفاده کنید.

مزایا:

خستگی ناشی از رانندگی متوجه هیچ یک از مسافران نمی شود و کیفیت تجربیات سفر افزایش می یابد.

آزادی عمل در سفر حفظ می شود و می توان بر نامه سفر را در هر لحظه تغییر داد.

حمل و نقل در مقصد نیز برایتان مهیا می گردد.

معایب:

در صورت ناشناس بودن راننده، ممکن است میزان امنیت کاهش پیدا کند و یا اینکه آن راننده همسفر خوبی برای ما نباشد.

هزینه های سفر شما به شدت افزایش می یابد در حالی که راحتی و آسایش در حد همان استفاده از اتومبیل شخصی با قی می ماند.

استفاده از این روش برای کسانی مناسب است که:

توانایی کافی در رانندگی ندارند اما می خواهند از طریق جاده سفر کنند و آزادی عمل داشته باشند.

در کنار لذت بردن از مزایای استفاده از اتومبیل به دنبال افزایش راحتی و آسایش خود و همسفرانشان هستند.

توانایی پرداخت هزینه های این نوع حمل و نقل را دارند.

 

۴- اتوبوس

اتوبوس نقش مهمی در حمل و نقل شهری و بین شهری و حتی بین المللی دارد. استفاده از این وسایل در بسیاری موارد بهترین گزینه ی پیش روی شما می باشد. استفاده از این وسیله مزایا و محدودیت هایی دارد. البته برخی از این معایب را می توانید با دربست کرایه کردن اتوبوس و تقسیم هزینه بین همسفرانتان از بین ببرید.

مزایا:

هزینه ی مناسبی نسبت به خدمات ارائه شده دارند و کاهش قابل توجهی را در هزینه ها به دنبال خواهند داشت.

در اکثر نقاط دنیا در دسترس هستند.

خستگی ناشی از رانندگی را برای مسافر ایجاد نمی کند.

امکان سفر در گروه های بزرگ خانوادگی و دوستانه را برایتان فراهم می آورد.

معایب:

در صورتی که با تهیه ی بلیط از پایانه ها سفر کنید، اتوبوس را در مقصد در اختیار نخواهید داشت. پس باید فکری به حال حمل و نقل در مقصد بکنید.

ممکن است در کنار همسفرانی قرار بگیرید که خیلی برایتان خوشایند نباشد.

راحتی و آسایش کمتری را تجربه می کنید.

در تمام طول سفر انتخاب های محدودی برای توقف خواهید داشت.

برنامه ی زمان بندی شده حرکت اتوبوس ها می تواند محدودیت هایی را برای سفر شما ایجاد کند.

سفر با اتوبوس در شرایط زیر پیشنهاد می شود:

مسافرانی که توانایی رانندگی به ویژه در مسیرهای طولانی را ندارند.

در شرایطی که می خواهید سفر را در کنار دوستان و خانواده تجربه کنید و به دنبال وسیله ی نقلیه با ظرفیت بالا هستید.

 

۵- قطار

سالها از بلند شدن سوت اولین قطار مسافربری می گذرد و امروزه خطوط ریلی یکی از مهم ترین راه های ارتباطی بین شهر ها و حتی کشورها محسوب می شوند.

مزایا:

راحتی بیشتری نسبت به اتومبیل را تجربه می کنید.

به سفر خود سرعت بیشتری می بخشید.

خدمات متنوعی که در اختیار شما قرار می گیرند می توانند گزینه های متفاوتی را پیش روی شما قرار دهند.

معایب:

زمانبندی حرکت قطارها به مقاصد خاص می تواند محدودیت هایی را برای شما ایجاد کند.

آزادی عمل ندارید و توقف در طول مسیر به جز در ایستگاه های مشخص شده ممکن نیست.

همسفران ناشناسی در طول مسیر پیدا می کنید که ممکن است خیلی برای شما خوشایند نباشد. ( البته با دربست کرایه کردن یک کوپه می توانید حریم شخصی خود را حفظ کنید)

در مورد حمل و نقل در مقصد باید بیشتر فکر کنید. دیگر اتومبیل شخصی در اختیارتان نیست و باید گزینه های دیگری را بررسی کنید. البته می توانید از خدمات حمل خودرو توسط قطار نیز استفاده کنید.

استفاده از قطار در شرایط زیر توصیه می شود:

کسانی که می خواهند با سرعت بیشتر و صرف هزینه ی مناسبی به مقصد برسند.

مسیرهایی که استفاده از حمل و نقل جاده ای در آنها سخت به نظر می رسد.

کسانی به دلیل مشکلات خاص نیاز مند خدماتی هستند که می توانند آنها را در قطار دریافت کنند.

 

۶- قایق و کشتی

استفاده از راه های آبی برای رسیدن به مقاصدی که دارای اسکله هستند بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. این مسئله به ویژه در جزایر گردشگری از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.

مزایا:

تجربه ی نوع تازه ای از حمل و نقل برای شما ایجاد می گردد که جاذبه های خاصی را به شما نمایش می دهد.

در بیشتر مواقع یکی از ارزان ترین راه های در دسترس را برای شما فراهم می کند.

معایب:

امکان بروز مشکلاتی همچون دریا زدگی در سفر وجود دارد.

به دلیل زمانبندی های خاص آزادی عمل را از شما می گیرد مگر اینکه از سیستم کرایه دربست با هزینه های بالا استفاده کنید.

مشکلاتی در حمل و نقل در مقصد به وجود می آید. ( می توانید با استفاده از خدمات حمل خودرو توسط کشتی و یا استفاده از خودروهای اجاره ای این مشکل را برطرف کنید)

استفاده از راه های آبی در موارد زیر مناسب به نظر می رسد:

برای سفر به جزایر و استفاده از زیبایی ها در طول مسیر

کاهش هزینه ی سفر نسبت به سفر با هواپیم

در مواقعی که تنها راه ارتباطی با مقصد استفاده از راه های آبی باشد.

 

۷- هواپیما

روزانه هزاران پرواز از فرودگاه های مختلف در شهرها به مقاصد متنوعی در سراسر دنیا صورت می گیرد. استفاده از هواپیما به یکی از راه های متداول در سفرها تبدیل شده است.

مزایا:

زمان رسیدن به مقصد به حداقل ممکن، کاهش پیدا می کند.

راحتی و آسایش در بالاترین سطح قابل ارائه است.

فرصت بیشتری را در سفر برای گشت و گذار در اختیار شما قرا می دهد.

معایب:

در اکثر موارد هزینه های سفر به بالاترین سطح افزایش می یابد.

امکان هم سفر شدن با افرادی که دوست ندارید وجود دارد.

برنامه زمان بندی شده محدودیت هایی را برای زمان رفت و برگشت شما ایجاد می کند.

در مورد حمل و نقل در مقصد نمی توانید بر روی اتومبیل شخصی حساب باز کنید مگر اینکه اتومبیل اجاره ای و سیستم حمل و نقل عمومی مناسب در مقصد وجود داشته باشد.

استفاده از هواپیما را به کسانی پیشنهاد می کنیم که:

سفر کوتاه مدتی در پیش دارند و زمان کمی را می توانند به مسیر اختصاص دهند.

سفرهای کاری که باید در نهایت سرعت و آسایش صورت گیرند تا انرژی کافی را برای فرد حفظ کنند.

برای رسیدن به مقصد مسیرهای طولانی در پیش دارند.

به دلیل محدودیت های خاص نیاز به امکاناتی دارند که هواپیما می تواند برای آنها تامین کند.

۸- روش های خاص حمل و نقل

امروزه در کنار وسایل معمول حمل و نقل، شیوه های خاصی نیز مورد استقبال گروه هایی از جامعه قرار گرفته است. مسافران در قالب گروه و یا به صورت انفرادی تصمیم می گیرند به شیوه ای خاص سفر کنند و از آن لذت ببرند. استفاده از روش های خاص آمادگی های روانی و بدنی خاصی را نیز می طلبد پس در انتخاب آنها دقت کنید. این روش ها موارد زیر را در بر می گیرند:

دوچرخه سواری

موتورسواری

هیچهایک

 

اقدامات لازم را انجام دهید

پس از انجام بررسی ها وقت انتخاب فرا می رسد. حالا با در نظر گرفتن همه ی جوانب، در مورد حمل و نقل سفر خود تصمیمی قطعی بگیرید.

هر یک از انواع حمل و نقل نیازمند مقدماتی برای آغاز سفر هستند. تعمیرات و چکاپ اتومبیل یا اجاره ی آن، تهیه ی بلیط اتوبوس، قطار، هواپیما و کشتی و یا در بست کرایه کردن آنها از کارهایی است که لازم است قبل از سفر انجام دهید.

 

سخن آخر

با کمی بررسی و گذاشتن کمی وقت می توانید سفر بهتری را برای خود و همسفرانتان رقم بزنید. حمل و نقل نیز یکی از قسمت هایی است که قبل از اقدام به سفر باید در مورد آن تصمیم بگیرید تا دچار سر درگمی نشوید. تصمیم گیری درست و به موقع می تواند نقش مهمی را در تعیین هزینه های نهایی سفرتان بازی کند پس آن را جدی بگیرید.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما دوست عزیز هستیم.

آریانا پرواز البرز

 •    ایران ، کرج ، ابتدای خروجی بلوار دانش آمور به بلوار یادگارامام

 •     تلفن: ۳۲۷۲۹۴۱۱ ۰۲۶

 •    ایمیل: info@arianaparvaz.com

         

تماس با ما

© تمامی حقوق برای آژانس هواپیمایی آریانا پرواز البرز محفوظ می باشد.